Kuva Kuva

HJ:n perän kiertyminen

Technical issues chat

Valvoja: Käyttäjä

Oswaldo
Viestit: 17
Liittynyt: Ke Joulu 10, 2008 11:07 am
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja Oswaldo »

Sulla on noi lehtijuosia vasten tulevat "tuet" tai latat mitkä on akselissa kiinni vääntynyt tollain pyöreeks. Samallalailla oli ittellä, muttei noin pahasti. Räpsähti pinjoni poikki kun annoin vähän enemmän kaasua hiekalla. Noi on niin pahannäköisesti mennyt jo etten ite kauheesti ajelis tollasella ennen ku oot ehjänny sen. Muuten se pinjoni menee tatusti jollan liikkeellelähtö kerralla poikki. :(
Mutta ne kun korjaat jollain vahvalla latalla, niin et VÄLTTÄMÄTTÄ tarvi traction bar:ia. Tosin se on hyvä keksintö, jos sattuu lipsahtaan joskus asfalttipinnoitteelta pois. :D
Sitten kun niitä uusii, niin kannattaa poistaa se koko alkuperäinen ruostunut tuki siitä ja tehdä kokolailla saman korkuinen uus osa akseliputkea vasten. Ite tein sen muistaakseni 8mm latasta.
Tätä varten joudut siis irroittamaan akselin jousesta. :)
Avatar
ssillanp
Viestit: 21
Liittynyt: Ma Maalis 08, 2010 9:52 pm
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja ssillanp »

Jahans, ja kiitoksia taasen asijantuntevista neuvoista. Akselijumppaa siis luvassa. Ei kellään sattus olemaan kuvaa siitä miltä noiden pitäs näyttää, niin vois alkaa hahmotteleen korjausta.
______________________
Sam
SLCK #471
HJ60, -81
Avatar
Käyttäjä
Site Admin
Viestit: 4333
Liittynyt: Ke Marras 03, 2004 8:07 pm
Paikkakunta: Rautajärvi

Viesti Kirjoittaja Käyttäjä »

ssillanp kirjoitti:Jahans, ja kiitoksia taasen asijantuntevista neuvoista. Akselijumppaa siis luvassa. Ei kellään sattus olemaan kuvaa siitä miltä noiden pitäs näyttää, niin vois alkaa hahmotteleen korjausta.
Vähän tän näkösii
http://www.valiantspares.com.au/images/ ... %20017.jpg
http://www.ballisticfabrication.com/ass ... afkit1.jpg
http://www.ballisticfabrication.com/ass ... afkit2.jpg
Noi voi tehä soppelin leveestä u-palkista tai rhs putkipalkista.
---------------------------------------
SLCK #51
[o4sataa7kaks7viis7yheksän]
ramin.maili[miumau]gmail.com
Kyllä lähtee
Autoilu on mukavaa...Maastoautoilu vielä mukavampaa :-)
----------------------------------------
Avatar
ssillanp
Viestit: 21
Liittynyt: Ma Maalis 08, 2010 9:52 pm
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja ssillanp »

Ja kiittää jälleen. Nuistahan tuo selkis melko hyvästi. Eikun hojo pukeille ja väkertämään.
______________________
Sam
SLCK #471
HJ60, -81
Avatar
ssillanp
Viestit: 21
Liittynyt: Ma Maalis 08, 2010 9:52 pm
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja ssillanp »

Nonii, raportoidaas nyt tämäkin, sikälimikäli se nyt ketään kiinnostaa. Taka-akselin jousipedit uusittu ja alla. Koeajoa puuttuu. Koeajon esteenä oli akutti akun tyhjyys, prkl. Toinen kahdesta näytti jännitemittarilla ihan oikeeta nollaa, eikä edes CTEK mahtilaturi suostunut sitä lataamaan. Akkujen vaihto siis edessä, ja junamatka aamusta Tampereelle. No mukavahan se juna noin ruiseriin verraten on, etenkin takaisin tullessa (lue Ravintolavaunu).

Kuvia en prskule huomannu ottaa, kun oli niin kiiru pukkaa alle. No ehken huomenna.
______________________
Sam
SLCK #471
HJ60, -81
Vastaa Viestiin