Timop:
Vaijerivivusto ei kylläkään käy suoraan sähkömoottorin tilalle vaikka siltä äkkiseltään katsottuna näyttääkin, laipan pulttijako on erilainen.
HJ:n mekaanisen käytön saa kyllä sovitettua HDJ:n takamurikkaan sähkömoottorin tilalle, tuli sellainen tehtyä tuossa talvella. Pulttijaosta kaksi alempaa reikää osuu kohdilleen, ylemmille täytyi porata uudet reijät ja tehdä kierteet, mutta siirtohaarukan akseli on juuri sama kuin HJ:nkin kuoressa.
Osin koska HDJ:n kuoressa ei ole paikkoja HJ:n vivustolle ja osin koska takaperään tulee ARB ja autossa on muutenkin paineilmaa niin tein käytön tuolle paineilmasylinterillä, joka vaikuttaa suoraan käyttötapin lenkkiin.
Sellainen mielenkiintoinen havainto tähän vaihdokseen liittyen, että HDJ:ssa on eri välitys kuin BJ:ssä, ei paljoa mutta kuitenkin:
HDJ:n rataspari on 41/10 = 4.1
BJ:ssä rataspari on 37/9 = 4.11111111111
Eli n. 0.27% eroa. 33-tuumaisessa renkaassa se tarkoittaa n. 2.3 mm halkaisijaeroa. Onkohan se paljon vai vähän?
