Kuva Kuva

BJ-45 285/75 16" renkaat liian suuret katsastuksessa

Technical issues chat

Valvoja: Käyttäjä

Avatar
jhellen
Viestit: 201
Liittynyt: Ma Kesä 27, 2005 11:15 pm
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

BJ-45 285/75 16" renkaat liian suuret katsastuksessa

Viesti Kirjoittaja jhellen »

Minkä kokoisia renkaita te käytätte BJ:ssä?

Ostin käytetyt BFG AT 285/75 16" renkaat Keravalta ja tyyppi meinas että nuo kelpaa katsastuksessa. No näin ei käynyt. Ne kun hankaa hieman ohjausniveleitä kun käääntää oikein kunnolla.

Täytyykö laittaa myyntiin vai onko mahdollista saada noilla renkailla hyväksyttyä katsastuksessa? Katsastusmies meinas ettei millään onnistu mutta mitäs sanotte?
bertta
Viestit: 51
Liittynyt: To Maalis 03, 2005 4:22 pm
Paikkakunta: keski-pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja bertta »

itellä on otteessa 7.50*16,eikös se ole korkeampi kuin tuo kyseinen koko.
Avatar
jhellen
Viestit: 201
Liittynyt: Ma Kesä 27, 2005 11:15 pm
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jhellen »

Tässä olikin ongelmana leveys. Siis nämä raapii "ohjausniveleitä" jos kääntää täysillä rattia.
kalevi

joo

Viesti Kirjoittaja kalevi »

Sen hankauksen saa kyllä pois kun säädät ohjauksen rajoitusta vähän lisää, kääntyy kyllä vähän huonommin, mutta eipä mene ainakaan kumit rikki, jos tämä oli ainoa vika leimalla noissa renkaissa, niin ei pitäisi olla paha
Avatar
jhellen
Viestit: 201
Liittynyt: Ma Kesä 27, 2005 11:15 pm
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jhellen »

Mistäpäin tuollaista ohjausrajoitusta pitäisi alkaa etsiä? Täytyy heti huomenna ryömiä auton alle :P

Kaikki arvot olivat katsastuksessa hyvät. Pelkäsin iskareita mutta niitä kehuttiin. Hieman hämmästyin kun pakokaasuarvo oli 0,5/2,5
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

jhellen kirjoitti:Mistäpäin tuollaista ohjausrajoitusta pitäisi alkaa etsiä?
Molemmilta puolilta akselia, aivan sieltä pyörännavan juuresta "kääntökuulien" kohdalta löytyy pultit joissa lukitusmutterit ja akseliputkessa sellaset vastakappaleet mitä vasten ne pultit osuu. Säädä pultteja ulospäin niin paljon, ettei renkaat enää osu ohjauslaitteisiin.
komk
Viestit: 695
Liittynyt: To Marras 25, 2004 9:02 am
Paikkakunta: Kajjjaani
Viesti:

Viesti Kirjoittaja komk »

Eiköhän sen hankaamisen saa korjattua hieman erilaisilla vanteilla, joka ei levitä niin paljoa sisään päin?

-jm
_____________________________
- eskimo

Offroad Kainuu ry.
Avatar
itoola
Viestit: 454
Liittynyt: To Marras 25, 2004 7:45 am
Paikkakunta: Huittinen

Viesti Kirjoittaja itoola »

Just niiku komk kertoi ja metsään mennessä välilaipat ketteryyden lisäämiseksi (ja murroksien surmaksi ;)
Itse säätelen just tota kääntyvyyttä tilanteen ja tarpeen mukaan ja noita ohjausnivelen kumeja tuleekin sit vaihdettua pari kertaa vuodessa ;)
Avatar
r2ree
Viestit: 1419
Liittynyt: Ma Maalis 14, 2005 1:45 pm
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja r2ree »

Tampereen AD ainakin myi KO palloniveliä alta 10 kappale.. ostin 2.. alkup maksaa 70.. :shock: :shock: :shock:
SLCK # 229
- MMC -
- It's hard to be green - Kermit The Frog -

- Vanhat Land Cruiserit eivät kuole. Niistä tulee vaan entistä häijympiä -
pikkujussi
Viestit: 206
Liittynyt: Ke Joulu 01, 2004 2:50 pm
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja pikkujussi »

Ja ohjaus varsien pituuksia säätelemällä saa pelattua hieman lisää pelivaraa. Eli sekä pitkittäista vartta ja poikittaista vartta säätämällä.
Project Kekkonen
Vastaa Viestiin