Osaisko joku jeesata, että mikä on voinut mennä kasauksessa vikaan, kun viitosvaihteen rattaan ja paksun prikan välissä ei ole yhtään rakoa ja Toyotan ohjeen mukaan rakoa pitäisi olla 0,10-0,30mm.
Akselilla on olake mitä vasten prikka tulee ja olakkeen päällä on laakeri, mut laakerin ja prikan väli on muutamia millejä, joten laakerin ei pitäis mun mielestä vaikuttaa tohon ja toisaalta sen ulkokoolilla oleva rengas on kyl laatikon runko-osaa vasten, eli näyttäs olevan pohjas.
Muuten tuo ala-akseli on kasattu vanhoilla osilla, mut laakerien lisäks etupää on shimmattu ja 5-vaihteella on uus synkro. Mulla on tutina, että ainoastaan toi momentti vois olla sellanen mikä tohon vaikuttaa, eli se 127Nm ei sopisikaan aina, vaan se pitäis jotenkin hakea mittaamalla aina välillä välystä. Ton etupään shimmauksenkaan ei pitäis vaikuttaa, kun siitä olakkeesta taaksepäin se on niin kuin omaa akseliansa.