Kuva Kuva

HDJ80seen 12H-T motti??

Technical issues chat

Valvoja: Käyttäjä

Viitapiru
Viestit: 106
Liittynyt: Ma Marras 29, 2004 6:49 am
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Viitapiru »

Jollapaku kirjoitti:
Jürgen kirjoitti:Miksiköhän sille 12H-T:lle ois annettu lupa savuttaa enemmän...eihän se ees savuta sekään vertaa kun taksivolvo joka sentään on vähän uudempi :? taitaa olla isot pojat vähän narranneet :shock:
Ei mulla ainakaan mee ilmanputsari paikoollaan päästöt alle 3, ja katsurin mukaan "nää on kaikki tälläsiä" .:roll:
mun 61:kkösessä oli viimeks savut 1,9 , johtui ehkä diesel 100 lisäaineen suurehkoista pitoisuuksista ??
ja syöttöpumpussa on vielä sinetit paikoillaan.
Heikki L
Viestit: 268
Liittynyt: La Joulu 25, 2004 10:24 pm
Paikkakunta: Pornainen

Viesti Kirjoittaja Heikki L »

Mulla oli savut 2.7 ja edellis vuonna alle! eikä oo suöttöö ruuvattu....
Onnellinen maastobusseilija......

HJ61 Eläkkeellä...
HJ60 Metsäritsa
HJ55 Rojekti
timop
Viestit: 518
Liittynyt: Ke Huhti 06, 2005 9:18 am
Paikkakunta: imatra

Viesti Kirjoittaja timop »

Saiskos sen 61:n savuarvon joku jostain ihan virallisesti selvittettyä, ei tavitsisi enää spekuloida narrasiko isot pojat vai ei. Tai joku sen varmaan tietääkin, vaika -Matti-?

Minulla ei ole enää mitään intressiä sen selvittämiseen, kun ei ole kyseistä kapinetta enää tieliikenteessä. Silloin kun oli, savuarvojen kanssa oli aina vähän siinä rajoilla, jommalla kummalla puolella. Pumpun säätöhän siihen tietysti auttaa.

Tämä nyt vaan liityy tuohon HDJ moottorinvaihto ajatukseen niin, että jos 12H-T valmiiksi asennettuna ja leimalle vietynä konttorilla huomataan että HDJ:n savuarvo saa olla 3.0, ja tuolla 61:llä se voikin olla (esim) 3.4. Mites luulette käyvän sen leiman kanssa??? Minä ainakin kysyisin ensin.
TP
komk
Viestit: 695
Liittynyt: To Marras 25, 2004 9:02 am
Paikkakunta: Kajjjaani
Viesti:

Viesti Kirjoittaja komk »

Mun mielestä nuo savuarvot ovat koko systeemissä pienin murheista.

Savut saa vaikka alle 1 kaikissa tojotan maasturin koneissa syöttöä säätämällä.
Tietysti koneen on oltava kunnossa. Suuttimet kriittisimmät.

Nim: BJ:n savut 0.3 (nolla piste kolme) viimeksi mittauksissa kun sattu ruuvi vähän liian tiukalle :wink:
Auto kulki vielä suunnilleen sen mitä vakio BJ ilman turboa ja lähti kylmänä käyntiin.

Edit: Tuolla tojotan pakokaasupoikkeus: http://www.ake.fi/pdf/pakokaasupoikkeus13.pdf
_____________________________
- eskimo

Offroad Kainuu ry.
Avatar
Jürgen
Viestit: 133
Liittynyt: Ma Huhti 16, 2007 8:23 pm
Paikkakunta: Mylsä

Viesti Kirjoittaja Jürgen »

dodiii...just tänään katsuri polkasi HJ61 -89 ajettu yli 500tkm ja mitä mun silmäni näkivätkään :shock:
...kakspuol luokkaa olevat savut lähti eikä tarvinnu ees hiostaa yhtään :lol:

nimim: taas kruisaillaan :lol:
"Vrrruuum.... pum! Vruuum vtruuuum vruum....PUM PUM PAM!! Vrrrrruuuuuumm...ryskis! PPAPATIPAM PUM Vrrooom...PAMM!!! PUT PUT PUT PUM VRum vrum vruuu...RÄISKIS!!!!"
Vastaa Viestiin