Perämurikka alkoi ääntelemään. Pikainen tarkastus väljää löytyi.
Hiljaisesti vielä toivoo että lukitusmutteri olisi vain löystynyt?
Hyviä neuvoja mistä löytyy Kouvolan seudulta kohtuu hintainen
korjaaja asialle. Autohan oli BJ -75 v. 88 (mek. lukot).
Huomenna tiedän lisää.
Mutteri oli löystynyt eli laakeriko vetelee viimeisiään ???
Kiristetty, koeajo tekemättä.
Öljyt vaihtoonko vai ei ? ja kovaa ajoa odottaa mitä tapahtuu ?
Laakeri ongelma ?
Valvoja: Käyttäjä
Laakeri ongelma ?
jos metsään haluat mennä
laakeriongelma
Laakereitten valisä on säätölevyjä ,ulompi laakeri pois ja ohkaset välilevyt roskiin laakeri takaisin ja kiristys pitäis olla OK. ps. stefa tarttis olla uusi ei saa oikeen ehjäna pois !
- werzu
- Viestit: 389
- Liittynyt: To Marras 25, 2004 9:54 am
- Paikkakunta: Sumiainen ja 01.01.2007 uusi Äänekoski
- Viesti:
Laakeri ongelma
Uudemmissa perissä ei ole ulomman laakerin sisäkehän alla enää rikkoja vaan krymppiholkki joka on kertakäyttöinen.Aina pitäis vaihtaa hoolkki ja mutteri.Aina kaikki ei näihin niit vaihda ja yleensä laakeri löystyy helposti.Eikä siitä vanhemmastakaan niit roskiin kannata heittää vaan sinne on saatavana 0.05mm välein uusia.JA SIELLÄ ON VAIN YKSI SÄÄTÖLEVY KERRALLAAN.Hintaa oli vain vaatimattomat 7.50e kappale kun viimeksi kysyin.Tosin kyllä syy usein löysyyteen on kuluneessa laakerissa.
T:Jarkko Pasanen #14
T:Jarkko Pasanen #14
Vanhan krymppiholkin voi ehkä antaa olla, kun vain kiristää laakerien esikuormitusta, JOS mutterin kiristysmomentiksi saadaan oikealla laakerin esikuormalla 25-40 kpm. Momentti on momentti, tuli se uudella tai vanhalla holkilla ja tuossa tapauksessa holkkia puristetaan lisää kasaan. Holkkihan vain estää pienemmän pinioninlaakerin pyörimisen kaulalla, siinä kun on käytännön syistä melko löysä sovite. Ja auttaa se osaltaan mutterin kiinnipysymisessä kun siihen saadaan suuri kiristysmomentti. Jos välyksetön laakerointi puretaan ja kasataan uudestaan holkin joutuu varmasti uusimaan
Timop
Timop
TP