Kuva Kuva

Pari askarruttavaa asiaa hjsta...

Technical issues chat

Valvoja: Käyttäjä

eero.vihavainen
Viestit: 12
Liittynyt: Ma Kesä 26, 2006 4:16 pm
Paikkakunta: Karhula

Pari askarruttavaa asiaa hjsta...

Viesti Kirjoittaja eero.vihavainen »

Kyseessä vm 89 hj61. Öljynpainemittari? Ei ota toimiakseen. Missä voisi olla vika? Mittarilla kokeillen antoi jonkin sortin lukemia. Samalla kojetaulun mittari tipahti täysin nollille. Mistä lukot ottavat tietonsa päälläolosta niille kojetaulun valoille? Käynnistäessä valot palavat hetken ja sitten sammuvat. Lukot kuitenkin menevät päälle ja toimivat muuten.
pyyvama
Viestit: 234
Liittynyt: Ke Marras 03, 2004 5:47 pm
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja pyyvama »

>Öljynpainemittari? Ei ota toimiakseen. Missä voisi olla vika?
Yleisimmin on anturi väsähtänyt. Ei saa ainakaan minun tietääkseni
kun Toyotalta.

>Mistä lukot ottavat tietonsa päälläolosta niille kojetaulun valoille?
Lukkojen kyljessä on kytkimet. Piuhat poikki tai liittimet hapettuneet
yleisimmin.

Matti
Cental73
Viestit: 580
Liittynyt: Ma Marras 29, 2004 7:43 am
Paikkakunta: Tuusula, Jokela

Viesti Kirjoittaja Cental73 »

ja jos ei valo syty, voi alipainepuolella olla vuoto, jolloin nelikko ei kytkeydy päälle ja sen vuoksi valo ei pala.
eero.vihavainen
Viestit: 12
Liittynyt: Ma Kesä 26, 2006 4:16 pm
Paikkakunta: Karhula

Juuh

Viesti Kirjoittaja eero.vihavainen »

Nelikko kuitenkin kytkeytyy päälle...se on huomattu ja todettu moneen kertaan. Ne valot ei vaan syty. Pitää tarkistaa ne kytkimet.

Öljynpaineanturi väsynyt. Hyvinkin mahdollista. Tietäisikö kukaan millaisia lukemia sen pitäisi antaa jo mittarilla mittaillaan tyhjäkäynnillä? Tietäisi että olisiko vika jossain muualla ennenkuin uuden hankkii.

Ja kysymys vielä nopeasta nelivedosta. Kytkeytyy hyvin päälle ja valot palaa mutta kytkeytyessään alkaa hirvittävä jyrinä ja täristys? Kartaanivikaa kenties??? Kartaani kyllä on löysä jostain nivelestä koska välillä kaasua painettaessa kilahtaa ja kiihdyttäessä hieman täristää. Vai onko vika jossain muualla? Ei tuo auton tekniikka vielä niin tuttua ole.
Cental73
Viestit: 580
Liittynyt: Ma Marras 29, 2004 7:43 am
Paikkakunta: Tuusula, Jokela

Viesti Kirjoittaja Cental73 »

todennäköisesti just kardaanin ristinivel on kulunut väljäksi. Kannattaa samalla tarkistaa, ettei ole saanut perän/laatikon puoleisia laakereita myöskään rikki.
eero.vihavainen
Viestit: 12
Liittynyt: Ma Kesä 26, 2006 4:16 pm
Paikkakunta: Karhula

Viesti Kirjoittaja eero.vihavainen »

Juuh...niin epäilinkin....

Pitänee ottaa perät auki ja katella laakereita. Ja ristinivel vaihtoon...
Vastaa Viestiin