Kuva Kuva

BJ öljynpaine

Technical issues chat

Valvoja: Käyttäjä

markkuh
Viestit: 97
Liittynyt: Su Loka 25, 2009 7:35 pm
Paikkakunta: Talluskylä

BJ öljynpaine

Viesti Kirjoittaja markkuh »

Käynnistin BJ42 pitkästä aikaa, kevättalvella edelliskerran, hehkutuksen jälkeen nätisti tulille muutamalla pyöräytyksellä.
Jonkun aikaa tyhjäkäynnillä ja sitten pikkasen kierroksia, siinä sitten mittareita tovin seurailin niin huomasin että öljynpaineet laski mittarin "pohjaan", silloin sammutin koneen.
Mistä moinen? Voiko olla tukkoinen suodatin tms seisokkivaiva, autolla ei ole toissakesän jälkeen ajettu. Tuli silloin minulle pitkähkön seisontajakson jälkeen ilmeisesti vanhoilla öljyillä.
Antsa
Viestit: 877
Liittynyt: To Joulu 23, 2004 2:24 pm
Paikkakunta: Lemi

Viesti Kirjoittaja Antsa »

Jossain täällä oli joskus juttua vaivasta. Ja siihen oli muistaakseni joku keksiny ratkaisun että hakee 1/8 r kierteellisen letkunipan ja letkun ja kiertää sen öljynpaine anturin tilalle ja tippakannulla juottaa öljyä sinne kanaviin niin sitten se öljypumppu lähtee imemään paremmin.

Ja tietysti ne öljyt ja suodin vaihtoon myös.
Tuosta männää yli nii et heilahtaa...
Vastaa Viestiin