Sivu 1/2

B koneen männärenkaiden vaihto

Lähetetty: La Touko 29, 2010 2:21 pm
Kirjoittaja Cental73
Enpä ikinä ole tutustunut koneen sisustaan, eli minkäläinen homma tuo on. Vissiin pystyy vaihtaan paikoillaan irrottamalla öljypohja ja ottamalla kannen irti?

Samalla tietenkin voisi uusia nuo venttiivarrenkumit, jos kansi kerta on irtaalleen.

Mitä mutkia siellä vois tulla vastaan? kulkine kun on käyttöautona niin pitäis ottaa varmanpäälle.

Lähetetty: La Touko 29, 2010 6:40 pm
Kirjoittaja r2ree
Miks ne pitää vaihtaa?

Lähetetty: La Touko 29, 2010 8:47 pm
Kirjoittaja Cental73
on vähän holotna. Öljyä ei tarvitse vaihtaa...sen kun lisää. TUleepi tuota sinistäsavua senverta kun vähän painaa pedaalia.

Lähetetty: La Touko 29, 2010 10:28 pm
Kirjoittaja r2ree
Katto ny kuitenkin eka, ettei se tuu huohottimesta. Sen jälkeen em kuvaus sopii tohon renkas vaihtoon. Yleensä tommoset pikkurempat vaan lähtee käsistä..

- No kun toi kansi on irti, niin koneistetaas venttiilit ja ohjurit. Kai se kansi pitäs oikaistakin.
Ja sit noi sylinterit ois hyvä vähintään hoonata ja oikiastaan noi KK-laakeritkiin vois vaihtaa, ja oisko noi männän tapitkin jne..

Lähetetty: Su Touko 30, 2010 11:37 am
Kirjoittaja Cental73
motti ei vuoda mistään ja huohotinkin kunnossa, jääpi jäljelle just tuo männänrengas operatsiooni... kivaa kivaa.

Lähetetty: Su Touko 30, 2010 6:07 pm
Kirjoittaja r2ree
Ongelma tossa pelkkien renkaiden vaihdossa on se, että jos sylkkyyn on muodostunut se pieni olake siinä kohtii missä mäntä käy ylhällä. Ja vanha rengas on yleensä kulunu. Uus terhakka rengas osuus siihen olakkeeseen ja yleensä napsuu poikki. Jos olaketta ei ole, nou proplem.

KK-laakerit kannattaa vaihtaa samalla.

Lähetetty: Su Touko 30, 2010 6:38 pm
Kirjoittaja Cental73
ok, siis hoonaaminen täytynee ottaa ohjelmaan. JA noi kk:t kans samalla vaivalla. Mits sit kun hoonaa... meneekö renkaat niihin ylikokoihin?

Lähetetty: Su Touko 30, 2010 6:48 pm
Kirjoittaja Käyttäjä
Cental73 kirjoitti:ok, siis hoonaaminen täytynee ottaa ohjelmaan. JA noi kk:t kans samalla vaivalla. Mits sit kun hoonaa... meneekö renkaat niihin ylikokoihin?
Jos ei ole kulunu ihan sohloks niin ei tarvi ylikoon rinkuloita,ne tulee vasta kun porataan ryhmä.
Toi hoonaus parantaa paukkua vanhassa koneessa.
Jos löytyy moottorikoneistamoa läheltä niin kantsuu viedä sinne hoonattavaks niin ne kyl mittailee et joutuuko menemään ylikokoon.

Laakerit samantien uusiks ja venojen klevyt hionta.
Ei suutinten tarkastuskaan/säätö turhaa ole,saa takasin oikeet avautumispaineet.

Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 7:20 am
Kirjoittaja OPA
ylemmän Männärenkaan ura oli ainakin minulla kulunut tuplakokoiseksi. jolloin menee männätkin vaihtoon. ja nokka-akseli ja nostajan alapään kupit oli minulla huonossa hapessa. Eli todennäköisesti remontti karkaa lapasesta. Vahvempaa öljyä koneeseen ja kovaa ajoa...

Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 3:16 pm
Kirjoittaja kiilax
r2ree kirjoitti:Ongelma tossa pelkkien renkaiden vaihdossa on se, että jos sylkkyyn on muodostunut se pieni olake siinä kohtii missä mäntä käy ylhällä. Ja vanha rengas on yleensä kulunu. Uus terhakka rengas osuus siihen olakkeeseen ja yleensä napsuu poikki. Jos olaketta ei ole, nou proplem.

KK-laakerit kannattaa vaihtaa samalla.

No tuo ylin rengas painerengas ja se on niinn sitkasta tavaraa että vaikka umpisolmuun menee jos on vääntäjällä poweria tarpeeksi.
Poikki se ei mene olakkeen takia mutta luonnollisesti jos olaketta on se kannattaa poistaa vaikkapa ylä olakkeen jyrsimellä.
Oli kerran 2.2 h Hilux johon väsättiin kone remppaa ja olaketta oli vallan jumalattomasti moneskohan kevyt kone remppa lie ollut ko.härpäkkeeseen.
No kun oli läjätty kantta vaille valmiiksi,ja pyöritettiin konetta avaimella sylintereistä kuului aina räpsähdys kun mäntä lähti putoamaan ja paine renkaassa hellitti.
Eipä muuta kuin kansi paikoilleen ja Hilux kulki työautona Venäjällä yli 4 vuotta eikä oolut mitään probleemia. :lol: :lol: :lol:

Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 7:32 pm
Kirjoittaja Cental73
vähän alkais kiinnostaa mottijumppa. Mutt asiihen asti pitänee laittaa tiukemmat ölpät. Ei vaan tunnu jankkia löytyvän täältäpäin. 10-50 tai 10-40 tais olla paksuninta, sekin vähän turhan lirua kylmänä.

Mikä olis paksua? joskus aikoinan tais olla 20-50 vaiko peräti 30-50 teboililla. Eipä enää näkynyt, vai laskenko tyynenä peräöljyt koneeseen :D

Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 7:44 pm
Kirjoittaja Käyttäjä
Cental73 kirjoitti:vähän alkais kiinnostaa mottijumppa. Mutt asiihen asti pitänee laittaa tiukemmat ölpät. Ei vaan tunnu jankkia löytyvän täältäpäin. 10-50 tai 10-40 tais olla paksuninta, sekin vähän turhan lirua kylmänä.

Mikä olis paksua? joskus aikoinan tais olla 20-50 vaiko peräti 30-50 teboililla. Eipä enää näkynyt, vai laskenko tyynenä peräöljyt koneeseen :D
Laita yksiasteölpät kesäksi...SAE 50 bilhelevetissä on ainakin myynnissä.

Toisaalta vois heittää moniaste 20W-50 koneeseen niin ei olis niin stydiä kylymänä koska kuumanahan se öljy varmasti karkaa enemmän.

Vanha kunnon STP lisäainekkin saattas olla soppeli tohon vaivaan.

Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 8:23 pm
Kirjoittaja tepa78
Eikös tässä tilanteessa kun kikotin pitäis pitää ajossa, kannattais hommata toinen mylly minkä fiksais ja heittäis sitten suitsait sukkelaan joku iltapäivä sinne konehuoneeseen. Ja tietysti pientä upgreidausta ja hommaa sen version missä on pari sylinteriä enemmän... :D

Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 9:47 pm
Kirjoittaja Nikkari
tepa78 kirjoitti:Eikös tässä tilanteessa kun kikotin pitäis pitää ajossa, kannattais hommata toinen mylly minkä fiksais ja heittäis sitten suitsait sukkelaan joku iltapäivä sinne konehuoneeseen. Ja tietysti pientä upgreidausta ja hommaa sen version missä on pari sylinteriä enemmän... :D

Näinhän se on tuossa tapauksessa varmaankin viisainta, kun kerran käyttiksestä on kyse - vältyttäisiin myöskin turhilta seisontapäiviltä.

Ja helpoimmalla voisi päästä muiden oheisjuttujen kanssa, kun koettaisi hankkia jostain hyvän 3B koneen, vanhaa väsynyttä moottoria korvaamaan.

Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 9:49 pm
Kirjoittaja Cental73
tekniikanvaihtokin ois tietenki kiva. Se vaan poikii jarrupäivittämisen. Ei laiska millään viittis.