Sivu 1/1

HJ61:sen downpipe monellako kiinni

Lähetetty: Ke Touko 21, 2008 8:37 pm
Kirjoittaja jkk
Kysellään tässä! otin lämpösuojia irti ja sain laskettua et ois neljällä kiinni..ehkä! onko näin? ja 89vm suprassa...neljälläkö myös??

Re: HJ61:sen downpipe monellako kiinni

Lähetetty: To Touko 22, 2008 11:16 am
Kirjoittaja peLoGo?
jkk kirjoitti:Kysellään tässä! otin lämpösuojia irti ja sain laskettua et ois neljällä kiinni..ehkä! onko näin? ja 89vm suprassa...neljälläkö myös??
Muistaakseni oli Suprassakin neljällä, voin vielä tarkistaa omasta -91:sestä seuraavankerran kun käyn tallilla jos tärkeä tieto..

Lähetetty: To Touko 22, 2008 2:19 pm
Kirjoittaja Jappi
Neljällä on ainakin CT-20...

Re: HJ61:sen downpipe monellako kiinni

Lähetetty: To Touko 22, 2008 7:54 pm
Kirjoittaja jkk
peLoGo? kirjoitti:
jkk kirjoitti:Kysellään tässä! otin lämpösuojia irti ja sain laskettua et ois neljällä kiinni..ehkä! onko näin? ja 89vm suprassa...neljälläkö myös??
Muistaakseni oli Suprassakin neljällä, voin vielä tarkistaa omasta -91:sestä seuraavankerran kun käyn tallilla jos tärkeä tieto..
olis joo! jenkkilästä olis tulossa romuja niin tietäs mitä vielä tarttis tohon supran sovellukseen..

Lähetetty: La Touko 24, 2008 9:57 am
Kirjoittaja -MaTTi-
Ei paljoo auta tieto että neljällä. Neljällä olevia on paljon muitakin (esim. CT12b), pulttijako on vaan eri ja epäsymmetrinen kaupanpäälle.

Tässä tuo CT12b:n laippa:
Kuva

Ja tässä CT26 turbo:
Kuva

Lähetetty: Su Touko 25, 2008 11:33 am
Kirjoittaja jkk
Jeps!toi matin kuva antoi varmuutta sormikoitolle ja sama symmetrisyys taitaa löytyy omasta 61:tä! ct26 on kuulemma myös viisi pulttisena ja sitä en nyt ole hankkimassa pulttijaon takia.

Lähetetty: Ma Touko 26, 2008 8:01 am
Kirjoittaja timop
CT 26:ssa jaettu pakopesä on viisipulttisella laipalla, tavallinen neljällä. 61 aina alkujaan tavallisella pesällä eli nelipulttinen. Supra saattaa ollakkin jetulla pesällä, ainakin uudemmat.

Lähetetty: Ma Touko 26, 2008 8:11 am
Kirjoittaja peLoGo?
timop kirjoitti:CT 26:ssa jaettu pakopesä on viisipulttisella laipalla, tavallinen neljällä. 61 aina alkujaan tavallisella pesällä eli nelipulttinen. Supra saattaa ollakkin jetulla pesällä, ainakin uudemmat.
MKIII Supra ainut jossa CT26:nen, uudemmat TwinTurboja, eri ahtimilla, Supra jossa CT26nen ymmärtääkseni aina tavallisella pakopesällä!

Lähetetty: Ti Touko 27, 2008 7:45 am
Kirjoittaja timop
Jaa Suprassa vaihtu eri ahtimet. Onkohan jaettua sitten muissa kun Celicoissa? Semmoinen tuossa on joutavana ja läpällinen versio kiinnostaisi kokeilla siitä 1HD-T:hen, ei vaan ole mitään hajua onko se kooltaan sinnepäinkään sitte molemmat röörit auki. Taitaa olla pieni?

Lähetetty: Ti Touko 27, 2008 8:36 am
Kirjoittaja peLoGo?
On tuo Celican ahdin kyllä vakiona aika pieni, modattuna vois mennä jos pesän käyttää sorvissa?

Piti käydä eilen tarkistamassa Supran CT26nen tosiaan neljällä kiinni.