apiaani kirjoitti:Oliko kuinka vaikee toteuttaa?
Ei oikeastaan....
Runko kapeampi BJ:ssä eli koneenkorvien kanssa piti vähän aikaa vihellellä miten ne saa sinne sopimaan. Nihkeesti meni apparin puolelta mutta sain sen siihen liimattua. Syylärin laitoin hoijakasta patentoimalla sen BJ40:sen telineeseen. Ohjaus simpukka piti ulostuttaa rungolta 24 milliä. Muuten osuu ohjauskardaani turpon tukirautaan. Kone yleensä mahtuu konehuoneeseen heittämällä. ei ota rintapelteihin... tai ei ole siis lähelläkään. Pumput laturit jne kaikki mitä on hj:ssa kiinni menee muuttamatta mitään.
Ilmanputsarikin mahtuu pienellä sovittelulla siihen koneen viereen. Tosin se kumiletkuosa jää aika lyhyeksi. Kone kannattaa vaihtaa hoijakan laatikon kera niin ei tarvii alkaa mitään ihme laippasäätelyitä laittamaan lootan ja koneen väliin.
Alkuperäinen ohjausiskunvaimennin ei sovi olemaan enää alkuperäisellä paikalla ainakaan sujuvasti joten se pitää siirtää vähän eri paikkaan. Siis se rungonpään kiinnike. Ohjaustehostimen kiristyshässäkkä on siinä suunnilleen kiinni.
Akkutelineet mitkä on Beejeissä mahtuu siellä olemaan.... Sähköjä joutuu vähän kikkailemaan mutta jos tekee hehkun napilla niin saa sen siten toimimaan. Säästää akkujakin hieman.
Alkuperäiselle HJ pakoputkelle on erinomaiset tilat lähtä sarjasta. Ei ole Kori tiellä. Jne...
Edit: kävin tänään kojeajamassa ja hyvin toimi. Tosin alkuperäiset hyvät BJ75 jouset suoristuivat samantien. Onneksi on kasa tuoreita lateja lisää niin lykätään huomenna sinne pakkaan 2-3 lisää.
Edit 2: Niijoo...
Tää meitin rojektihan alko siitä kun oli HJ61 henkilömalli ja BJ75 paku. Beejiistä oli yhen laanin nurkalla jäljellä kori runkoineen ja kiinni siinä oli loota ja etuakseli.
siitä on n. 3 viikkoa aikaa kun hajin sen 75 hylsyn. Purettiin siitä loota ja akseli edelliselle omistajalle pois. Sitten purettiin HJ. Tässä välissä on sitten ollut armotonta liimaamista ja ruuvaamista jotta saatiin 75:seen 61 tekniikka kiinni. siis kone, loota ja akselit. Taka-akseli ruuvattiin kylmästi suoraan kiinni. Etupäässä siirrettiin lehtijousen korvia rungolta riittävä määrä ulospäin jotta saatiin jouset suoraan akselin korviin. Korista on harsittu muutamia reikiä kiinni. Apparinpenkki on nyt kahen istuttava eli muutoskattastellaan se yksi ylimääräinen istumapaikka nyt sitten kans.
Nyt laitetaan valot toimimaan ja peilit sivuille. Pientä säätöä etujousiin ja konttorille katsastelemaan.
Jos kysyttävää niin kysykää lisää...
.
"Almost Ex-Wannabe Cruiserist"
SLCK #28