Sivu 1/1

BJ:n jarrujen ja tehostimen muutoskatsastus

Lähetetty: To Helmi 14, 2008 7:40 pm
Kirjoittaja mikkohen
Alkaa pikkuhiljaa olla tuo tehostin valmiina ja jarrutkin tuli vaihettua levyihin tuossa aiemmin...

Nyt oisin vailla tietoa, että tartteeko muutoskatsastusta varten varautua hankkimalla jostain tarvittavia dokumentteja!? Ja mitä papruja mahdollisesti tartten....?

Eli tuohon nyt tuli LJ70:sen levyt eteen kääntöpäineen ja HJ61:sen tehostin ratille asti!

Kiitokset jo näin etukäteen, vastaamaan vaivautuneille!

Lähetetty: Ma Helmi 18, 2008 10:48 am
Kirjoittaja Jarza
Mulla eivät ainakaan tehostimesta olleet mitään dokumentteja vailla,
mutta jarruista tarttet tekniset tiedot (levyjen halkaisija yms)
Ainakin mulle riitti kopio Koivusen varaosaluettelon dokumenteista
jotka sain paikallisesta varaosaliikkeestä.

Lähetetty: Ma Helmi 18, 2008 10:29 pm
Kirjoittaja mikkohen
Samaan hengenvetoon kysäistäänkin, notta sattuuko kenelläkään olemaan jo sähköisessä muodossa noita LJ/RJ70:sen jarrujen teknisiä tietoja!? Lähinnä vuosimalli 86-90? ( jäähdyttämättömät 12mm levyt) :wink:

Lähetetty: Ma Helmi 18, 2008 10:38 pm
Kirjoittaja Gravehill
Tämäkin taas riippuu katsurista. "Niinhän saa tehdä" oli katsurin kommentti kun bertta leimattiin hj tehostimella ja jarruilla. Ei kyselly mitään papereita eikä kattellu asennuksia sen kummemmin.

Lähetetty: Ma Helmi 18, 2008 10:43 pm
Kirjoittaja pikkujussi
Mä leimasin aikoinaan 40:n jossa HJ:n levyt, mutta alkuperäinen pääsylkky. Otteeseen tuli merkintä etulevyistä, muttei muutosprosenttia, kun "se on niin mitätön prosenttiluku".

Oli muuten pirun takapainoiset jarrut... :lol: Oikeammasta kepistä sai kyl tasattua kummasti jarruvoimaa etu ja takapään suhteen.

Lähetetty: Ti Helmi 19, 2008 8:30 am
Kirjoittaja Jarza
mikkohen kirjoitti:Samaan hengenvetoon kysäistäänkin, notta sattuuko kenelläkään olemaan jo sähköisessä muodossa noita LJ/RJ70:sen jarrujen teknisiä tietoja!? Lähinnä vuosimalli 86-90? ( jäähdyttämättömät 12mm levyt) :wink:
Mulla ei ole sähköisenä, mutta jos Kajjjaanin kautta joskus kuleksit niin kopsut saadaan.

Lähetetty: Ti Helmi 19, 2008 11:41 am
Kirjoittaja HemmoBJ40
Jarrujen muuttaminen tehokkaamiksi ei kai enää ole prosenttien alaista hommaa. Itse kun katsastusasemalta kyselin niin sanoivat, että riittää kun ovat raskaammasta autosta. Mulla oli HJ:iin rekisteri ote mukana mistä näkyi kokonaismassat.

Lähetetty: Ti Helmi 19, 2008 12:03 pm
Kirjoittaja Jarza
HemmoBJ40 kirjoitti:Jarrujen muuttaminen tehokkaamiksi ei kai enää ole prosenttien alaista hommaa. Itse kun katsastusasemalta kyselin niin sanoivat, että riittää kun ovat raskaammasta autosta. Mulla oli HJ:iin rekisteri ote mukana mistä näkyi kokonaismassat.
Juu, ei pitäis mennä prosentteja koska on turvallisuutta lisäävä hässäkkä

Lähetetty: Pe Helmi 29, 2008 4:35 pm
Kirjoittaja mikkohen
Kiusataan vielä...nostolla!

Toyota infoon soittelin ja kysäisin jarru yms. dokumenttien perään, että jos kopioita laittaisivat, niin aika tylykommentti sieltä; "EMME TOIMITA MITÄÄN DOKUMENTTEJA ENÄÄ, EI SIIS MITÄÄN..."!? Sen verran katsurit tuolla meijän kylällä nipoja :roll: , että ilman papereita yms. tuskin läpi päästävät!

Eli edelleen hakusessa ainakin noita LJ70;sen vm87 ( jäähdyttämättömät levyt ) teknistä tietoa, jonkinlaisen dokumentin muodossa! Nuo tehot ja akselimassat LJ:stä, kuten myös HJ61:stä, löytyy varmaan konttorilta!? Voinhan käypäsistä kopsuista yms. hiukan vaivanpalkkaa maksaa!

Lähetetty: Pe Helmi 29, 2008 7:26 pm
Kirjoittaja hakoteilla
Käy varaosaliikkeessä, niillä on kirjat autojen jarrupaloista ja -levyistä. Niistä saat mitat (ota kopiot ko.sivuista). Ja sitten jonkun kaverin auton rek.tunnus, katsastusasemalla ne saa tarkastettua akselimassat AKE:n tietokannasta.

Tehostimesta en tarvinnut aikoinaan, vuosituhannen alussa, mitään dokumentteja, ei myöskään jarruista, rummut vaihtui 75-sarjan levyihin silloin.

Lähetetty: Pe Helmi 29, 2008 7:54 pm
Kirjoittaja lepoantti
aja joskus kuopioon ja käytä siellä leimalla, pitäs onnistua ihan jäkevästi. ja tehostajaa ja levyjä ei edes aina merkata otteeseen vaikka pyytäisi. näitähän on ollut uudemmissa bertoissa jo tehtaalta tullessa. millon sulla on seuraava vuosikatsastus, sen yhteydessä mainitset että on tällainen modernisointi tehty. ja yksi tapa on olla silloinkin hiljaa, sit jos kysyvät niin kerrot että mitä on tehty. ja kun sulla noi muutokset on tehty niin että kestää "päivän valoa" niin eihän asiassa ole mitään hätää. toista on sellaiset juosten virtsaamalla tehdyt viritykset joita ei alun alkaenkaan olisi pitänyt tehdä, valitettavasti niitäkin maastureista löytyy....

Lähetetty: Pe Helmi 29, 2008 8:35 pm
Kirjoittaja mikkohen
Kiitokset vinkeistä... Täytyy tuolla jossain varaosapuljussa piipahtaa...varmuuden vuoksi! Eihän tuohon katastuksella todellakaan kiire oo ja ajattelin vasta sitten leimata nuo, jos tarvista ja välttämätöntä. Ajattelin vain hommata kaikken tarpeellisen jo hyvissä ajoin, jotta homma ois konttorilla sitten läpihuutojuttu. Huomattavasti auttoi asiaa ainakin silloin, ko renkaita ja turboa katastelin.