Sivu 1/1
sähkö ropleema
Lähetetty: Pe Loka 12, 2007 7:15 pm
Kirjoittaja Rälläri
eli kello mykkä
sisävalo mykkä
takasisä valo mykkä
sulakkeet ehjät kaikki
missä ne on ne johtosulakkeet?
kuvaa??
HJ-60 -86
Re: sähkö ropleema
Lähetetty: Pe Loka 12, 2007 8:44 pm
Kirjoittaja Käyttäjä
Rälläri kirjoitti:eli kello mykkä
sisävalo mykkä
takasisä valo mykkä
sulakkeet ehjät kaikki
missä ne on ne johtosulakkeet?
kuvaa??
HJ-60 -86
Yhet johtosuulakkeet oli ainaskin mun hojarissa akun viäressä?????
Lähetetty: Pe Loka 12, 2007 9:47 pm
Kirjoittaja Rälläri
kuskin paikalta katottuna oikealla puoleella ??
Lähetetty: La Loka 13, 2007 11:22 am
Kirjoittaja Jappi
Perinteisesti tojoissa on moisia murheita aiheuttanut sulaketaulu,joko itse sulakkeet hapettuneet tai sitten liittimet sulaketaulun johdoissa.Joskus ovat sulaneetkin.
Moisen vian kanssa taistelin hiluxin kohdalla.Johtosulakkeiden mennessä pimenee paljon muutakin.
Lähetetty: To Maalis 27, 2008 5:30 pm
Kirjoittaja Opi
Mä vaihdoin juuri äsken omaan hojokuuskymppiin uudet akut ja perskele autohan meni vallan mykäksi, eli mikään ei toimi. Ilmeisesti nää johtosulakkeet vois olla kärähtäneet, vai oisko muita vika-arvailuja.
Minkäs näköisiä nämä johtasulakkeet mahtavat olla?
Lähetetty: To Maalis 27, 2008 8:13 pm
Kirjoittaja Arwi
Sulakkeet on johdonpätkän näkösiä ja n5cm pitkiä muistaakseni suoraan akun + kengässä kiinni ja toisessa päässä on valkonen liitin jossa 2 kiinni. Eli jollen vallan väärin muista niitä on 4 ja ovat pareittain. Eipä tota vaikeemmin voi kertoo ilman kuvaa.

Lähetetty: Pe Maalis 28, 2008 12:10 pm
Kirjoittaja Opi
Eipä ollut vika johtosulakkeissa, vaan akkujen välinen kaapeli oli finito, tarkemmin sanottuna toinen akkukenkä oli murtunut ja piuha oli muutoinkin
jo parhaat päivänsä nähnyt. Uus kaapeli ja varmuuden vuoksi kaikki akkukengät uusiks ja taas hönkii!
Lähetetty: Pe Maalis 28, 2008 1:39 pm
Kirjoittaja osilpi
Itse vaihdoin myös kaapelit ja kengät uusiin. Samalla laitoin yhden maakaapelin lisää sekä päävirtakatkaisijan.
Nyt menee maa seuraavasti:
-moottorin etunostokorvakkeen pultista johto ja eturungosta ohjaustehostimen putkien pulttien alta toinen johto päävirtakatkaisijalle
-päävirtakatkaisijalta akun maahan
-lisäksi startilta menee oma maa runkoon
Vanhalla koneella maadoitusongelmat tuntuivat aiheuttavan käyntihäiriöitä, joten päätin pistää kerralla uusiksi.