Sivu 1/2

Uusi tulokas kyselisi muutaman kysymyksen.

Lähetetty: Ma Syys 24, 2007 6:51 pm
Kirjoittaja jonetzu
Tervepä terve kaikille. :D

Nyt otti ja puraisi meikäläistäkin Land Cruiser kuume. :shock: (ei olisi pitänyt ajella broidin cruiserilla itä-Suomessa metsästysmatkalla)

No.
Tiedossa olis HJ61 vuosimallia -86.
Auto olisi varmaankin ihan hyvä, mutta siitä puuttuu lukko akselit ja vinssi.

Nytpä ajattelin kysäistä, että missäs hinnoissa tollaiseen lukko akselit ja vinssit liikkuu? Niin ja mites vaikeeta niitä nyt on yleensä mistään löytää.

Itse en ole ikinä pelännyt ottaa minkäänlaisia haasteita vastaan sillä sen verran tuo teräs taipuu ja koneistuu, että korjaukset ja remontit ei tuota tuskaa(<=just joo!! :lol: )

Paljonhan autossa on varmaankin työtä, sillä sieltä puuttuu pohja panssarit ja kaikki muut suojat mitkä kunnon metsä ajossa on tarpeellisia. Mutta ajattelin tekaista ne sitten 8mm titaanista, niin tulee ainakin kestävät.

Sitten toinen kysymys.
Onkos tuollaisesta miten vaikeaa kutitella lisä tehoja koneesta ulos, vai kärsiikö koneen luotettavuus kutittelusta? :roll: (tarkoitus ei nyt sitten ole tehdä mitään nitro autoa, vaan ihan maltillinen kutitus.)

Kertokaa nyt sitten ihmeessä kaikki vanhat konkarit, että mihin asioihin tuollaisessa autossa nyt kannattaa sitten panostaa. Ja olisi mukavaa tutustua ns. muihinkin metsän miehiin täältä Hollola/Lahden alueelta.


Kiitos kaikille!

T:J

Lähetetty: Ma Syys 24, 2007 7:20 pm
Kirjoittaja PETEBJ75
Se vittumainen tauti tuo Cruiserikuume. Se kun iskee niin sille ei voi mitaan :wink:
Asiaan, lukkoakselit kustantaa 1000-1200eur, mutta jos sen meinaa sijoittaa niin kannattaa jo katsella valmiiksi lukollista pelia.

Koneesta saa kylla tehoa ulos helpostikkin, mutta itsella kun oli vastaava niin en varsinaisesti kaivannut lisaa tehoa enka vaantoa..

Lähetetty: Ti Syys 25, 2007 5:10 pm
Kirjoittaja Ismo C.

Lähetetty: Ti Syys 25, 2007 8:12 pm
Kirjoittaja IironSika
Vastaukset kysymyksiisi, sekä asialliset että asiattomat, löytyy Kahvila Wanhalta Viikarilta joka torstai klo 19. :wink:

Lähetetty: Ke Syys 26, 2007 5:16 pm
Kirjoittaja jonetzu
:P
Kiitos kiitos kaikille nyt jo vastanneille.
IironSika
LähetäLähetetty: 20:12, Tiistai, 2007, Syyskuun Viestin aihe:
Vastaukset kysymyksiisi, sekä asialliset että asiattomat, löytyy Kahvila Wanhalta Viikarilta joka torstai klo 19. Wink
Ei sinne kehtaa tulla kyselee ja vaivaamaan teidän päitänne, ennen kuin on hommannut ton HJ:n. :lol:

Lähetetty: Ke Syys 26, 2007 6:49 pm
Kirjoittaja Tuppu
jonetzu; asiallinen avatar 8)

Lähetetty: To Syys 27, 2007 5:44 am
Kirjoittaja jonetzu
Jess!
Tänään mennään sitten katsomaan palstalla tutun ämkoo:n cruiseria. :P
Toivotaan parasta.

Lähetetty: To Syys 27, 2007 11:21 am
Kirjoittaja hector
Tuppu kirjoitti:jonetzu; asiallinen avatar 8)
Ei ole, häiritsee juttujen lukemista :oops: :wink:

ämkoo:n hojolla pääsee nopeasti liikkeelle kun siihen on monet tarpeelliset modaukset jo tehty ja on todistettavasti maastokykyinen, kun on lapissa, venäjällä ja kisoissakin käynyt ja käyttöpelinä ollut:)

Lähetetty: To Syys 27, 2007 3:04 pm
Kirjoittaja Heikki L
Juu ei siinä vehkeessä mitään katselemista oo, rahat kouraan ja uudella hojolla kotia! :wink:

Lähetetty: Pe Syys 28, 2007 2:23 pm
Kirjoittaja Lex_Et_Annihilato
Morjensta jos ajelet vastaan, meikäläisen tunnistaa siitä ruosteisesta cruiserista :roll:
Eli Lahti-Hollola akselilla asustelen ja hopea 60:n kelta mustalla puskurilla=)

Lähetetty: La Syys 29, 2007 9:22 am
Kirjoittaja jonetzu
Morjensta jos ajelet vastaan, meikäläisen tunnistaa siitä ruosteisesta cruiserista Rolling Eyes
Eli Lahti-Hollola akselilla asustelen ja hopea 60:n kelta mustalla puskurilla=)
:shock:
Täytyy pitää silmät avoimena ja tulla jutustelemaan jos jossain näkyilee teikäläisen HJ.:D

Lähetetty: Ma Loka 01, 2007 10:39 pm
Kirjoittaja IironSika
Niin juu, meikä ajelee tummanvihreällä 60:sellä, jossa tummennetut takaikkunat ja susiruma karjapuskuri. Saa tulla nykimään turp... eiku hihasta. :lol: Pääasiallinen reviiri Hollola-Lahti-Kärkölä-bermudan kolmio.

Lähetetty: Ma Loka 01, 2007 11:21 pm
Kirjoittaja jonetzu
Niin juu, meikä ajelee tummanvihreällä 60:sellä, jossa tummennetut takaikkunat ja susiruma karjapuskuri. Saa tulla nykimään turp... eiku hihasta. Laughing Pääasiallinen reviiri Hollola-Lahti-Kärkölä-bermudan kolmio.
:shock: :shock: Pidetään silmällä myös teikäläisen hojoa, ja tullaan sitten nykimään...... hihasta :lol:

Huomenna muuten ratkeaa, onko meikäläinen onnellinen HJ 61:n omistaja.
:lol: :lol:

Lähetetty: Ti Loka 02, 2007 1:14 pm
Kirjoittaja Lex_Et_Annihilato
Onks sulla Sika ne oranssit vanteet? 'Jos on ni oot monesti ajellu vastaan:D

Lähetetty: Ke Loka 03, 2007 11:36 am
Kirjoittaja jonetzu
No niin nyt on meikäläinenkin on siirtynyt Toyota meiheksi.
:evil: :evil: :evil: :evil:
En vaan saa millään lisättyä siitä kuvaa tänne, eikä tuo osoitekkaan ole toimiva tuolleen jos tuosta klikkaatte. Mut kopioi ja liitä osoitteeksi koko rimpsu niin toimii.

http://kuvas.net/userimages/registered/ ... 254_91_mun hojo.jpg

Jotta lapasta pystyyn jos vastaan sattuu tulemaan. Kuljeskelen Lahti-Hollola-Vääksy alueilla.