Sivu 1/1

4wd, hehkun merkkivalo ei syty/ nelikko ei kytkeydy

Lähetetty: La Syys 08, 2007 2:58 pm
Kirjoittaja sepi
mistä etsiä vikaa nelikko ei mee päälle, nelikon ja hekun valo ei toimi? hj 61 -87 nelikon kytkeminen napista...... saaturi

Nelikko

Lähetetty: La Syys 08, 2007 4:57 pm
Kirjoittaja werzu
Tuskin 61:nen edes tällä kelillä valoa sytyttää.Oletko katsonut ettei auton alle menevät metalliset alipaineputket ole saaneet ylimääräisiä reittejä ulkoilmaan?Kannattaa kokeilla nappia naksuttelemalla sitä toimiiko ne magneettiventtiilit jotka on rintapellissä.Siinä on apumiehestä aika paljon apua.Valo syttyy vasta kun nelikon siirtomekanismi on jakolaatikossa oikeasti liikahtanut.Kun tein itselleni hj:hin nappinelikon niin huomasin että kun letku vuoti liitoksesta vähän kävi tosi hitaaksi kytkeminen jos sitä aina edes teki.No klemmarit letkuun ja avot.

Lähetetty: La Syys 08, 2007 7:28 pm
Kirjoittaja Arppa
Oletko kokeillu suditella kun painat 4wd napin pohjaan. Omassa hoojiissa ei nelikon merkkivalo toimi, mutta kytkee kyllä 4wd päälle. Syynkin selvitin jo. Jakolaatikon kyljessä on anturi, joka ilmaisee 4wd kytkeytymisen ja mistä lähtee 2 johtoa. N. 35 sentin päässä johdoissa on liitos kohta ja omassa hoijakassa on tuo liitos syystä tai toisesta murtunut. Veikkaanpa, että on joku oksa tms. tarttunut joskus johtoihin suditellessa.

Lähetetty: Su Syys 09, 2007 11:24 am
Kirjoittaja Cental73
omastani oli kytkimen vaihdon yhteydessä jäänyt ne alipainletkut irti laatikon kupeesta. Jos letkutkin paikoillaan voi vika myös olla siinä ailipainesysteemin kalvossa (laatikonkyljessä)