Sivu 1/2
virta ongelma?
Lähetetty: La Elo 25, 2007 9:42 pm
Kirjoittaja lumi
lj:ssä virta ongelmia mahdollisesti.?
hankin tässä taannoin lj 70;sen -vm 90 hiukan yli 500tkm ajettu
muuten ok , mutta nyt on ilmennyt sellainen vika , että
kun kierrokset nousee koneessa yli 3000 alkaa mittaristossa palaa erilaisia varoitusvaloja kuten t-belt,latausvalo,turbon molemmat valot yhtäaikaa onko kellään mahdollisesti vastaavasta kokemusta tai jopa tietoa mistä moinen johtuisi,jäädään kuulolle.
Lataus
Lähetetty: La Elo 25, 2007 11:06 pm
Kirjoittaja werzu
Kyllä kannattaisi ensimmäisenä tarkastaa laturin kunto.Jos lataus loppuu niin merkkivalot syttyvät.
Lähetetty: Ma Elo 27, 2007 9:39 pm
Kirjoittaja Jürgen
...varsinkin laturin hiilet kannattaa ekana tarkistaa eivätkä oo kalliit vaihtaa vaikka ihan varmuuden vuoksi jos epäilyttää että riittääkö pituus (hiilien)
Lähetetty: To Elo 30, 2007 9:29 pm
Kirjoittaja lumi
juu,ne laturin hiilet tuli vaihdettua jo heti kun vika ilmeni ja nyt olis huomenna tarkoitus vaihtaa uusi laturi kun vika ei hiilien vaihdolla häipynyt.
sitte tuli laitettua vinssi, maastotunkki, uudet 235/85/16 goodright atr made in km däck että tais mopo vähän karata käsistä...mutta valot ne vaan palaa
Lähetetty: Su Syys 02, 2007 4:42 pm
Kirjoittaja tikri
Sama juttu ilmestyi läjässä tänään itselle.Kierroksia 2800,syttyy laturin valo,turbon punainen merkkivalo,filter-valo,jakohihnan merkkivalo.Muutaman kilometrin ajon jälkeen saa huudattaa 4000,eikä valot syty,mutta 5min kun on auto sammuksissa,on joulukuusi taas täydessä loistossa!!!Joko on vikaa selvinnyt?Tai tietoa tullut lisää mistä moinen oireilu?
Lähetetty: Su Syys 02, 2007 5:31 pm
Kirjoittaja Cental73
Oisko samaa oiretta kuin hoijakoissa, eli liitoksia pitäsi tinailla?
muuten mites noi hiilet saa vaihdettua silleen että laturikin pysyy kasassa? oon meinannut omaan berttaani hiilet vaihtaa, mutta muistelen aiemman kanssa olleen ongelmaa etten saanut hiiliä pois, tai sain mutten kasaan enää kun pomppaa huisvituun , muistelisin. Jokatauksessa kyllä sen palasiksi sain mutten kasaan...
Lähetetty: Su Syys 02, 2007 9:26 pm
Kirjoittaja lumi
kateltiin virta ongelmaa yhden autosähkö puolen kaverin kanssa ja meinotteli, että joulukuusi efekti johtuisi ensin yhden diodin palamisesta jolloin noin 2500-3000 kierroksen paikkeilla kaikki edellämainitut valot syttyy ja kun toinenkin diodi palaa niin joulukuusi on valmis. On kuulemma sen verran kallista vaihtaa diodi silta, että kannattaa vaihtaa koko laturi. Minulla ilmeisesti palo nyt se toinenkin diodi kun valot palaa yhtenään. Hiilien vaihto ei ole kummonen juttu, pari mutteria irti ja hiilet lähtee koteloineen pois laturista , sitte vain kolvilla tinat sulaksi ja vanhat hiilet pois ja uudet tilalle, hiiliä työntävää jousta kannattaa pitää silmällä ettei lennä huitsin nevataan kun sulttaa tinauksia. Osaisko joku kertoa mistä noita latureita kannattais kysellä?
Lähetetty: Ma Syys 03, 2007 5:56 am
Kirjoittaja Cental73
kannattaa kysellä tojotalta takuukunnostettua, vie vaikka vanhan rungon tilalle (jotta edelleen saa takuukunnostettuja) maksaa jotain 130-150 euroa suurinpiirtein.
Lähetetty: Ma Syys 03, 2007 11:01 am
Kirjoittaja tikri
Laturiongelmaan en oikein jaksaisi uskoa ,kun omassa läjässä on vajaa puoli vuotta vanha uusi laturi...
Lähetetty: Ma Syys 03, 2007 12:07 pm
Kirjoittaja Antsa
Ja sittenkin ennen kuin ostaa uuden laturin,kannattanee aukaista vanha ja tarkistaa ettei ole käämit irti diodeista.
Itsellä oli moinen vika bj:ssä,oli meinaan tärissyt laturin kasassa pitävät pultit löysälle ja kenttä käämi oli pyörähtänyt.
Siinä selvittiin onneksi tinailu hommilla.
Tosin uusi laturi on aina uusi,eli selviää vähemmällä harrastamisella.
Lähetetty: Ma Syys 03, 2007 10:09 pm
Kirjoittaja lumi
toyotalta löytyi kunnostettu vaihtopeli maksoi 179 € ,arvelin etä olis voinu olla kalliinpikin kun tulee tänne susirajan taakse. Oli muuten varaosamyyjä kaveri ilmeisen asiantunteva kaveri. torstaina nähdään joko peli pelittää.
Lähetetty: Ti Syys 04, 2007 3:04 pm
Kirjoittaja mikaylikoski
joko pelittää ,, itellä lj sä jokin maavika kun noi mittarit pompsahtaa tappiinsa..
Lähetetty: Ti Syys 04, 2007 8:32 pm
Kirjoittaja Repro
Toyotalta saa vain 55A latureita sitten, ja maksaa paikallisessa Toyota liikkeessä päälle 200 euroa vaihtolaitteena, paikallisesta tarvikeliikkeestä sai 195 euroon 70A laturin, antaa maksimissaan 93A penkityspapereiden mukaan.
Lähetetty: Ti Syys 04, 2007 9:10 pm
Kirjoittaja mikaylikoski
tällänen oli motonetin sivuilla ... kaikilla eri hinta näköjään..
LJ70 2,4TD 86--89 60A jos sisäinen säädin (pumpulla). . . . 13-2168 199.00
LJ70 2,4TD 90--93 60A (pyöreä pistoke/alipp ulosotto). . . 13-2158 178.00
Lähetetty: Ma Syys 10, 2007 7:45 pm
Kirjoittaja tikri
Jokos lumella auto pelittää ja kukkuu???