Sivu 1/1
Vinssihuolia
Lähetetty: Ma Heinä 23, 2007 1:51 pm
Kirjoittaja Juha_
Mistähän mahtaa olla kysymys, kun huomasin tuosta vinssistä, että se itse rulla/kela tjsp. minkä ympärillä siis vaijeri on, pääsee liikkumaan sivusuunnassa sen akselin päällä n. 2mm. Ihan käsipelin kevyesti liikkuu siinä päällä.. Siis tämä ihan tojon mekaaninen kyseessä.
Lähetetty: Ma Heinä 23, 2007 4:29 pm
Kirjoittaja hj60
Sivusuunnassa, siis akselin suunnassa?
Ei liene vaarallista tuollainen 2 mm. Tuskin sitä on niin paljon vedetty auki, että se kytkimen "väliholkki" on noin paljon kulunut. Jos rummun akseli ei ole ihan pohjassa matopyörästön kuoressa, voi tuollainen välys syntyä.
Tai sitten, jos kytkin on ollut auki ja ulosotto on unohtunut vuosien varrella usein päälle, vois tuo holkki olla kulunu.
Lähetetty: Ma Heinä 23, 2007 5:13 pm
Kirjoittaja Juha_
Joo jotain tuollaista kuvittelinkin.. Pitää koittaa joku päivä ottaa auki ja kattoa mitä se on syönyt..