Sivu 1/1
etuakseleiden päässä olevat kuulat. BJ45
Lähetetty: Ma Kesä 11, 2007 7:31 am
Kirjoittaja SamiPekka
Tervehdys.
Etuakseleiden päässä olevat kuulat eivät siis tarkoita renkaita, vaan niitä palloja. jotka ovat heti akselin puolella edessä, mikä lienee oikea termi. Renkaiden sisäpintaan on alkanut tulla valumajälkiä, jokin holkki tai pusla on siis kulunut. Nyt olen kuitenkin lähdössä reissuun ja pitäisi antaa ensiapua.
Tapahtuuko täyttö avaamalla se neliskanttinen pultti? Ei siis rasvanipan kautta? Mitä sinne kuuluu laittaa?
Kesäterveisin, Sami.
Kuulat
Lähetetty: Ma Kesä 11, 2007 8:00 am
Kirjoittaja werzu
Siitähän sinne voipi laittaa vaan ei sieltä tarvi hirveesti sitä tulla niin näyttää renkaassa aika rujolta.Kannatta myös muistaa tarkistaa perän öljyt meinaan osa valuvasta möhnästä on sitä.
kiitos
Lähetetty: Ma Kesä 11, 2007 10:49 am
Kirjoittaja SamiPekka
Moi ja kiitoksia vastauksesta. Osaatko sanoa mitä sinne pitää uusia, että saan vuodon lakkaamaan?
Sami.
Lähetetty: Ma Kesä 11, 2007 11:21 am
Kirjoittaja hodari
Siellä pallon sisällä on murrosnivel, jossa käytetään vaseliinia liukasteena. Kannattaa laittaa jotain vedenkestävää. Mutta vaseliinin ei pitäisi päästä pursuamaan pallon ja pallontiivisteen välistä ulos jollei siellä ole seassa vettä tai öljyä. Usein vanhemmiten alkaa vetoakselin stefa vuotamaan ja päästää pikkuisen öljyä sinne palloon jossa on vaseliinia, joka sitten valuu pikkuhiljaa pois pallonhupatiivisteen välistä. Toinen vaihtoehto on että sinne on mennyt vettä josolet ajanut nin syvässä vedessä että napa on veden alla.
Neuvoisin uusimaan vetoakselinstefat ja ehkä myös pallon tiivisteet. Ei se mikään vaikea homma ole mutta aikaa kuluu reilusti ainakin ensikertalaiselta. Ehkä myös olkalaakerit ja murrosnivelet kannaattaa uusia, varsinkin jos murrokset naputtaa nelivedolla ajettaessa. Ettei tarvi sitten heti niitä alkaa uusimaan jälkeenpäin.
vuotaa
Lähetetty: Ma Kesä 11, 2007 11:26 am
Kirjoittaja werzu
Jos sitä purkaan rupeaa niin kannattaa ainakin vaihtaa ne pronssiholkit ovat aivan saletisti kuluneet.Ja jos niitä ei vaihda uusi stefa ei kauan toimi.Koska ei se huopa oikeestaan pidä kun pölyn ja rotat pois sieltä pallosta.
Lähetetty: Ma Kesä 11, 2007 11:50 am
Kirjoittaja hodari
Joo pronssihokit ehdottomasti vaihtoon, unohtu vain laittaa edelliseen viestiin. Omassakin olivat aivan väljät kun murroksia vaihtelin.
Lähetetty: Ma Kesä 11, 2007 9:12 pm
Kirjoittaja SamiPekka
Kiitoksia kaikille vastanneille, täytyy laittaa työn alle...
Sami.
Lähetetty: Ma Kesä 11, 2007 9:33 pm
Kirjoittaja Käyttäjä
Heh...yks ukko,jolle tein naparojektin,väitti että kääntökuuliin kuuluu öljy...
Tottakai kun se öljy aina valuu sieltä kääntökuulasta pois.Se oli uskollisesti laittanu tippakannulla öljyä kääntökuuliin jo pari vuotta eikä meinannu uskoo millän et sinne kuuluu vassu.
MEITÄ ON MONEKSI
Lähetetty: Ma Kesä 11, 2007 10:19 pm
Kirjoittaja hj60
Käyttäjä kirjoitti:Heh...yks ukko,jolle tein naparojektin,väitti että kääntökuuliin kuuluu öljy...
Tottakai kun se öljy aina valuu sieltä kääntökuulasta pois.Se oli uskollisesti laittanu tippakannulla öljyä kääntökuuliin jo pari vuotta eikä meinannu uskoo millän et sinne kuuluu vassu.
MEITÄ ON MONEKSI
No mutta Land Roverin kuulissahan pyörii sama öljy kuin perässäkin, tietääkseni. Land Cruiseriin "vaan" kuuluu se vaseliini, ja moniin muihin...