Sivu 1/1

NEliveto reistaa?

Lähetetty: La Maalis 03, 2007 6:41 pm
Kirjoittaja hokka 61
Moi!

Kyselin tuossa aikasemmin nelivedosta kun se ei pelitä.
Kuitenkin autoni on HJ 61 napalukoilla ilman akselilukkoja kitkaperällä.

Tein muutaman testin nostamalla takapyörät ilmaan ja pyöritin alennusvaihde ja ykkönen päällä moottoria.
Takapyörät jauhoi molemmat,edessä ei ollut mitään eloa,kardaani ei edes pyörinyt edessä.
Nostin etupyörät ilmaan eikä kardaani pyörinyt silloinkaan vaan ainostaan
takapyörät tuntui vetävän,napalukot ja H4 nappi oli molemmissa päällä.
Eli tulin siihen tulokseen että etukardaani ei lähde ollenkaan pyörimään
oli hidas tai nopea päällä,mitään rutinoita tai muuta ei vaihteistosta kuulu
ja muutenkin toimii hyvin vaihteet.
Mistäköhän vois johtua?

Lähetetty: La Maalis 03, 2007 7:13 pm
Kirjoittaja pyyvama
Jos ei kardaani pyöri niin sitten ei mene jakolaatikossa
holkki etukardaanin akselille.

Kun sulla on nappineliveto niin vika voi olla alipainesolenoidien
sähköissä, solenoideissa, alipaineletkuissa, alipainekellossa tai
nelivedon kytkentäsysteemissä.

Veikkaisin sähköjä tai solenoideja omien kokemusten perusteella.

Itse alipainepumppu on kunnossa jos jarruehostin toimii.

Ota letkut irti solenoideista ja kokeile sormella onko jommassa
kummassa alipainetta kun appari renkkaa H4 nappia.

Siittä sitten etsimään vikaa tarkemmin.

Matti

Lähetetty: La Maalis 03, 2007 7:55 pm
Kirjoittaja Gravehill
Määkin raavin viime talvena päätä kun ei 60:sen nelikko kytkeydy, oli alipaineletku tykkänään irti. Oli edellisen omistajan jäljiltä. Tai siis sitä edellisen. :lol:

Lähetetty: La Maalis 03, 2007 10:10 pm
Kirjoittaja hokka 61
Vaikuttaako se nappi myös hitaaseen nelivetoon kun joku tais aikasemmin
sanoa et se nappi olis vaan nopealle nelikolle ja hidas toimis jotenkin mekaanisesti?Niin ja Mistä tuo solenoidi mahtaa löytyä ja missä toi alipaineletkun reitti menee kun en oo viel ehtinyt perehtyä?

Lähetetty: La Maalis 03, 2007 10:48 pm
Kirjoittaja Käyttäjä
"nappi"toimii,sekä hitaalla sekä nopeella nelikolla...

Lähetetty: Su Maalis 04, 2007 8:06 am
Kirjoittaja hj60
Käyttäjä kirjoitti:"nappi"toimii,sekä hitaalla sekä nopeella nelikolla...
Jep, hidas puoli toimii mekaanisesti, ja samalla "pakottaa" tuon alipainenelivedon päälle. Tää on varmaan helppo muuttaa niin, että nelikko laitetaan aina erikseen napista, sillon vois esim. kärryn kans ahtaissa paikoissa peruutellessa, ja metsässäki tiukoissa käännöksissä ajaa hitaalla takavedolla.

Neliveto

Lähetetty: Su Maalis 04, 2007 10:17 am
Kirjoittaja werzu
Tosin se pakottaminen tapahtuu sähköisen kytkimen ohjaamana ja siihen olennaisena littyy se alipainekalvo.Jos epäilee et onko alipainevuotoa tai kavo rikki niin voipi testata vaikka konehuoneesta kun ne solenoidit siaitsee siinä rintapellissä apumiehenpuolella.Otaa molemmat letkut irti ja imaisee niin näkee onko ehyt.Jos laittaa auton käyntiin huomaa heti kun letkut on irti toimiiko magneettiventtiilit koska oli nappi kummassa asennossa tahansa aina jommasta kummasasta pitäisi tuntua imua.Se pakkokytkentä hitaalle nelikolle onnistuu poistaa irroittamalla yksi johto jakolaatikon päältä.Ja se on se taemmasta katkaisiasta tuleva jos en aivan väärin muista miten se järjestelmä toimii.Jouduin tutustuun tehdessäni omaan hj:hini napilla toimivan silloin kun vaihdoin vaihdelaatikon.