Sivu 1/1

U-pultin kääntösarja?

Lähetetty: Su Helmi 04, 2007 11:05 am
Kirjoittaja mp71
Olis jousiremonttia tulossa ja täällä selaillessa sattui silmiin "kantotutkien"
hävittäminen,mitä jotkut kai tehneet tai ainakin suunnitelleet.Aiheesta enempää en onnistunut haulla löytämään,kuvia tai juttuja.Linkin MAF:n
sivulle löysin,jossa on u-pultin kääntösarjoja myytävänä.Kiinnostaisi joku
edullisempi vaihtoeto jonka vois itse toteuttaa tai jos joku olis valmistanut
näitä kääntösarjoja niin ne kiinnostaisi.Auto on hj61.

Lähetetty: Su Helmi 04, 2007 12:34 pm
Kirjoittaja hj60
Kiinnostaa kans, eikös meidän "panssarikauppias" itoola kehitellyt joskus protosarjan, miten sille kävi? Vai oliko se joku muu? Eihän tuo MAF:finkaan satsi pahan hintanen oo, mutta kotimaista vois suosia.

Lähetetty: Su Helmi 04, 2007 6:45 pm
Kirjoittaja itoola
Juu ei HJ:hin.... Mitat kyl otin siihenkin mutta valmistaja sanoi, että hän ei noita enää särmää - alatyökalut liian kovilla. Siis rakennetta en oo viitsinyt pohtia tarkemmin ja muuttaa valmistusystävällisemmäksi, kun tuo kysyntä on kuitenkin sen verran laimeaa.
Noista BJ:hin tehdyistä protosarjastakin on vielä yksi satsi jäljellä ja sit vielä yksi sarja viitseliäämmälle tee-se-itse äijälle.
Mitäs muuten MAFin satsin hinta on? Näille BJ:n sarjoille tuli aikanaan hintaa reilu 200 euroa U-pultteineen - tosin protosarjat myytiin hieman halvemmalla, kun särmärille oli tullut pieni mittavirhe ja pultinreikiä joutui hieman avartamaan. Paikallisen katsastusmiehen kommentti ko sarjalle oli, että ihan asiallisen näköinen juttu...

http://static.petrisimolin.com/gallery/ ... jpg&lite=1

http://static.petrisimolin.com/gallery/ ... jpg&lite=1

Lähetetty: Su Helmi 04, 2007 9:25 pm
Kirjoittaja hj60

Lähetetty: Su Helmi 04, 2007 9:33 pm
Kirjoittaja r2ree
Mulla on just tommonen iToolan sarja. Toimii aivan sairaksen hienosti. Hyvin näkyy yhellä videon pätkällä kui pyyhkäsee yhen kannon yli. Olis vanhoilla hilppeillä taas tunkattu..

Lähetetty: Su Helmi 04, 2007 10:44 pm
Kirjoittaja mp71
Nuo itoolan tekemäthän on kuin tehtaasta tulleet,keltapassifionti pinnassa
ja muutenkin oikein asiallisen näköiset :D ootin löytäväni täältä jotkut
kyläsepän pajassaan värkkäämät viritykset.Miten varmaa lienee tilata esim. tuolta MAFilta osia kun eikös ne joudu ensin maksamaan luottokortilla?

Lähetetty: Ti Helmi 06, 2007 7:56 pm
Kirjoittaja itoola
hj60 kirjoitti:http://www.man-a-fre.com/parts_accessor ... lipkit.htm

150 rollaria / akseli plus kulut.

No mullahan olis ollu hyvinkin varaa nostaa hintoja ;)

Lähetetty: Ti Helmi 06, 2007 8:26 pm
Kirjoittaja Ismo C.
...ja sitäpaitsi noi sun tekemät jättää huomattavasti enemmän maavaraa, kuin nuo toiset :wink: