Sivu 1/1

HJ61 Aurauskulmat??

Lähetetty: Ke Joulu 20, 2006 4:49 pm
Kirjoittaja JuMin
Kuinkahan paljon etupyörissä pitääs olla aurausta/haritusta? Mun soa korotteinen hj syöny raakasti enemmän kummia sisäreunasta (eli harittaa liikaa) , mutta miten paljon liikaa? Mittasin rullamitalla häthätää pimees pihalla et olis noin 2,7cm haritusta :shock:
Mahtaako asiaan vaikuttaa myös se et siälä on ne orkkikset ohjausvarret käännettynä väärinpäin, eli se ackerman kuluma on viturallaan. Ku mä oon ajellu nualla melekeen uusilla kummiilla pelekästään asfaltilla... No muutaman kerran on käyty ajelemas aurauskeppien ulkukopuolella :D

Lähetetty: Ke Joulu 20, 2006 10:30 pm
Kirjoittaja hj60
Aurausta pitäs olla, rättirenkaalla 4 +- 2 mm ja radiaalilla 1 +- 2 mm.

Se varsien kääntö varmaan vaikutti tuohon auraukseen.

Lähetetty: To Joulu 21, 2006 8:35 pm
Kirjoittaja JuMin
Joo varmasti on vaikuttanu, mut en oo itte sattunu autos viä oikeen mihinkään ku oon ajellu sillä vasta 2 kuukautta :D Edellinen omistaja on sen korottanu :wink:
Yllättävän hyvä se on ollu kyllä tyyräillä nuonki, kilometrejä HJ:llä takana n.3000 .

OT: Keneltäs niitä SOA korotukseen sopivia ohjausvarsia saa tilata??

Lähetetty: To Joulu 21, 2006 8:52 pm
Kirjoittaja Flash
Ainakin Cros4WD niitä myy. Hintaa on about 450 eurolaista.