Sivu 1/4
soa hj leimaus
Lähetetty: Ma Joulu 11, 2006 3:54 pm
Kirjoittaja pemaripoju
millä paperilla olette todistanut hj korkeuden kun rupesivat asemalla vaatiin että pitää olla maahantuojan runkonumerolla antama lappu alkuperäsestä korkeudesta? kun en huomannut ennen muutosta käydä asemalla mittauttamassa korkeutta!
Lähetetty: Ti Joulu 12, 2006 7:55 pm
Kirjoittaja pemaripoju
kokonais korkeuden kanssa ei ole ongelmaa, se menee alle 150mm
mutta tarvisi tietää navan ja lokarin kaaren välinen alkuperäinen mitta, tai vastaava!
Lähetetty: Ti Joulu 12, 2006 9:33 pm
Kirjoittaja Gravehill
Ööö, mikä nyt on ongelma? Jos kerran tiedetään että kokonais korotus jää alle 150 milliä niin eikö sen jousituskorotuksen nyt siitä pysty sitte räknäämään?
Ja ittellä ainakin on aikanaan paha mittailla navan ja lokarin etäisyyttä toisistaan, kun ovatten saaneet rällästintä.
Lähetetty: Ke Joulu 13, 2006 10:12 am
Kirjoittaja pemaripoju
paperilla laskien se on 28mm mitä se on noussut liikaa! ja mulla on kans noita kaaria vähän leikottu!
Lähetetty: Ke Joulu 13, 2006 11:20 am
Kirjoittaja Tuppu
lyhemmät kiikut leiman ajaksi?
Lähetetty: Ke Joulu 13, 2006 8:25 pm
Kirjoittaja Jussi
No kuinka korkea tuo sitten on? Ja millä renkailla mitattu? Mikä on HJ:n suurin sallittu korkeus?
-Jussi-
Lähetetty: To Joulu 14, 2006 9:50 am
Kirjoittaja komk
Hommahan menee niin, ettei SOA:lla saa korottaa kuin 77mm ja kori toiset 77 mm. Kokonais korotus pitää jäädä siihen 150mm:iin.
Itte todistin alkuperäisen korkeuden käyttöohjekirjasesta löytyvästä lastauskorkeudesta.
Katsurin kanssa oletettiin, että korkeus on mainittu vakiorengastuksella.
Alla kun ei olleet vakiorenkaat niin sitten selailtiin stro kirjaa ja mitattiin renkaat eli renkaan vaikutus laskettiin pois korotusta laskiessa.
Lähetetty: To Joulu 14, 2006 12:21 pm
Kirjoittaja Jussi
Entäs jos otteessa on 35" niin miten sitten mitataan korkeus? Pitääkö mittauksessa olla 35" alla? Oma auto on nyt 194.5 cm korkea noilla 35" renkailla.
Kyselin muuten Toyotalta tietoa kun he ovatten tyypittäneet ne 10R15 renkaat niin mikä oli se auton korkeus niillä renkailla. Sanoivat että 1800 mm. Ei ne ittekkäään tienneet että miksi sille sellainen korkeus oli jätetty.
-Jussi-
Lähetetty: To Joulu 14, 2006 4:40 pm
Kirjoittaja pemaripoju
akesta löyty korkeudeksi 1830mm ja mun auto on noin1965mm korkea ja se jää silloin sen 150mm alle! alla pitää olla ne renkaat jotka on otteeseen merkitty isommiksi! edessä on lokarin ja navan väli 60cm ja takana 61cm oli katsuri pyytänyt toyotalta kyseiset mitat!
saa nähdä mitä sieltäkin tulee!
niin ja 33" mitattiin
Lähetetty: To Joulu 14, 2006 6:10 pm
Kirjoittaja Ugly_hj
pemaripoju kirjoitti:akesta löyty korkeudeksi 1830mm ja mun auto on noin1965mm korkea ja se jää silloin sen 150mm alle! alla pitää olla ne renkaat jotka on otteeseen merkitty isommiksi! edessä on lokarin ja navan väli 60cm ja takana 61cm oli katsuri pyytänyt toyotalta kyseiset mitat!
saa nähdä mitä sieltäkin tulee!
niin ja 33" mitattiin
Oliko noi 60/61 korotettu vai vakio korkeus?Mulla on korottettu tuo 77mm ja noi mitat on 600mm/575mm.
Lähetetty: To Joulu 14, 2006 7:43 pm
Kirjoittaja pemaripoju
korotettu mitta! miten ugly_hj mittautitko korkeuden lokarista napaan ennen korotuksen tekoa? kun sehän olisi hyvä mittauttaa uusilla lehdillä,
ja uskoisin vakio mitan olevan enemmän kuin 50cm! kaippa sen sitte toyotan hemmot tietää! on mulla jo tallissa ylitaipuneet pakat odottamassa,jos ei muuten onnistu!
Lähetetty: To Joulu 14, 2006 8:34 pm
Kirjoittaja Ugly_hj
pemaripoju kirjoitti:korotettu mitta! miten ugly_hj mittautitko korkeuden lokarista napaan ennen korotuksen tekoa? kun sehän olisi hyvä mittauttaa uusilla lehdillä,
ja uskoisin vakio mitan olevan enemmän kuin 50cm! kaippa sen sitte toyotan hemmot tietää! on mulla jo tallissa ylitaipuneet pakat odottamassa,jos ei muuten onnistu!
Ei tullu mitattua,katsastusmiehellä oli tietoa tosta vakio korkeudesta aikaisempien mittauksien perusteella.
Lähetetty: Pe Joulu 15, 2006 4:32 pm
Kirjoittaja pemaripoju
tänään mitattiin hj lastauskorkeudesta ja etupää lattiantasosta etusaranan kohdalta! mitat lokarin kaaran oli 60 edessä ja takapää tiputettiin 57 niin kelpas!
Lähetetty: Pe Joulu 15, 2006 6:00 pm
Kirjoittaja Ugly_hj
Jaa nytkö on sullakin otteessa soa?Onneksi olkoon!
Lähetetty: Pe Joulu 15, 2006 6:24 pm
Kirjoittaja pemaripoju
lupas tehdä maanantaina paperit! pitää vie vaihtaa olkalaakeri ja kiristää etupyörän laakeri, niin sitte pitäis olla selvä!
ihmeelisesti meinas aina painua kuskinpuoli 4cm enemmän vaikka vaidettiin jousia puolelta toiselle! hanttarin puolelle piti vain suoristaa lehtiä purkamalla välillä ja takomalla! uudet erikois suorana tilatut pehmeät jouset vois olla hyvät?