Sivu 1/1
B öljyjuoppo
Lähetetty: La Heinä 15, 2006 12:12 am
Kirjoittaja -MaTTi-
Kaverin BJ40:n B-kone on hanakka viemään öljyä. Muuten käy ja kukkuu, lähtee pakkasestakin mukisematta käymään, mutta tikun välillä ei pääse montaa sataa.
Onks näissä joku yleinen juttu mikä on syypää miksi öljy maistuu? Öljyrenkaatko jumissa? Kaveri jutteli että huohottaakin hänen mukaansa reilusti, mutta ei väljä kone ehkä kovin hyvin pakkasesta kertalaakista tulille lähde?!
Lähetetty: La Heinä 15, 2006 6:15 am
Kirjoittaja Ismo C.
Mun BJ:hin ei tarvii öljynvaihdon välillä (n.5000 km) lisätä kun kerran öljyä. Kilometreistä en tiedä, mutta useampi satatuhatta kuitenkin on ajettu
Kerran olin ostamassa yhtä henkilöautoa; kylmänä se lähti käymään ihan nätisti, mutta kuumana startti pyöritti kyllä hyvin, eikä lähtenyt käymään muuta kun hinaamalla

Jäipähän mokoma myyjälle.
Öljyn syönti
Lähetetty: La Heinä 15, 2006 11:01 am
Kirjoittaja werzu
Ainakin kun om bj huohotti ja söi öljyä oli syynä männänrenkaita poikki.Lähti kuitenkin hyvin käyntiin.Kyllähän ehjänkin B: pitää viedä öljyä kun on yksi osainen öljyrenga vaan ei kuitenkaan juoda.
T:Jarkko Pasanen #14
Lähetetty: La Heinä 15, 2006 11:41 am
Kirjoittaja PikkuF
Öljyrenkaat finaalissa.
Ja niillä apu-syömärinä korpuksi menneet venttiiliohjurin kumit.
Eli "köyhän-miehen" koneremontilla tulee taas lähes uudenveroiseksi...
Lähetetty: Su Heinä 16, 2006 10:44 pm
Kirjoittaja -MaTTi-
Jep joo, kerron kaverille terveisiä. Tänks.
Lähetetty: Ke Heinä 19, 2006 2:18 pm
Kirjoittaja osilpi
Oma hj vei Nesteen 10w30 diesel-öljyä 3000km aikana peräti 8 litraa! Eli 20L kannu meni tuolle välille kokonaan.
Tilalle laitoin Teho-Oil 15W40 diesel (Teboilin tekemää), jota kuluu ½litraa tuhannelle kilometrille.
Mielestäni aika suuri ero... Nesteen tavara oli kuumana hirveätä lirua, tuli ulos kaikista raoista.
Molemmat mineraaliöljyjä. Ensi talveksi kokeilen synteettisiä.
Lähetetty: La Heinä 29, 2006 11:21 pm
Kirjoittaja -MaTTi-
osilpi kirjoitti:Oma hj vei Nesteen 10w30 diesel-öljyä 3000km aikana peräti 8 litraa! Eli 20L kannu meni tuolle välille kokonaan.
Tilalle laitoin Teho-Oil 15W40 diesel (Teboilin tekemää), jota kuluu ½litraa tuhannelle kilometrille.
Mielestäni aika suuri ero... Nesteen tavara oli kuumana hirveätä lirua, tuli ulos kaikista raoista.
Molemmat mineraaliöljyjä. Ensi talveksi kokeilen synteettisiä.
Joo, kaveri tietysti halvinta 10W-30:stä valutteli koneeseen. Sanonpa vielä että kokeilee vaikka tollasilla.