Sivu 1/1
hj-60 akselit jousien alapuolelle
Lähetetty: To Helmi 10, 2005 8:35 pm
Kirjoittaja Vieras
onko kukaan tehnyt kyseistä operaatiota. ois itellä tarkotus toteuttaa. kaikki tieto tervetullutta
Lähetetty: Pe Helmi 11, 2005 8:18 pm
Kirjoittaja tare
Lähetetty: La Helmi 12, 2005 8:08 pm
Kirjoittaja rentsi
suosittelen.itse sain perjantaina valmiiksi omasta hj akselin vaihdon jousien alapuolelle ja auto on hyvä ajaa maantiellä ja maasto oloihin tuli hyvin maavaraa.
Lähetetty: Su Helmi 13, 2005 10:07 pm
Kirjoittaja Vieras
Miten on katsastuksen laita. vissiin muuten sallittu mutta korotus on huonoillakin lehdillä yli 70mm.
Lähetetty: Ma Helmi 14, 2005 9:27 pm
Kirjoittaja rentsi
Anonymous kirjoitti:Miten on katsastuksen laita. vissiin muuten sallittu mutta korotus on huonoillakin lehdillä yli 70mm.
lahdessa ainakin pari autoa on katsastettu
Lähetetty: Pe Helmi 18, 2005 10:27 am
Kirjoittaja Vieras
rentsi kirjoitti:Miten on katsastuksen laita. vissiin muuten sallittu mutta korotus on huonoillakin lehdillä yli 70mm
Ainakin Bertassa menee tosi tiukalle, että saa pysymään just siinä 77mm rajassa.
Taka jouset pitää ollla jo hieman nurinpäin.
Itselleni kyllä leima napsahti viime syksynä (siis BJ:hin)
Werzu voisi kommentoida kun sen kaverit oli vääntäneet HJ:n SOA:n.
- jm
Lähetetty: Pe Helmi 18, 2005 11:27 am
Kirjoittaja Vieras
siis mistä se mitataan tuo 77mm eikö muka voi korottaa enempää
Lähetetty: Su Helmi 20, 2005 10:50 am
Kirjoittaja JF
Ihan hyvä kysymys, kokonais- tai lastauskorkeudesta voi mitata, tai lokarin kaaresta, mutta tosiasia on, ettei alustan muutoksilla (eli tässä tapauksessa jousilla) saa tieliikenteen piirissä korottaa autoa kuin 77 mm, koria nostamalla 77 mm ja renkailla 25,4 mm - ja näiden yhteenlaskettu korotus ei saa ylittää 150 mm. Alustasta johtuvaa korotuksen määrää on kohtuullisen helppo arvioida katsomalla korin korotuspalikoita ja renkaita, ja vähentämällä nämä kokonaiskorkeuden kasvun määrästä.
Seuraava hyvä kysymys onkin, että miksi maastoauton pitäisi olla tolkuttoman korkea? Jo tuo 150 mm on paljon. Itse aion jättää korotuksen johonkin 100-120 mm kieppeille, ettei autosta tule nykyistä kiikkerämpää. Sähköt vaan vesitiiviiksi ja ulosjoustoja tarpeeksi, niin hyvä tulee.
Lähetetty: Ti Helmi 22, 2005 10:30 pm
Kirjoittaja Vieras
http://www.phnet.fi/public/mika.jussilainen/bj40soa.htm
tuolla sivulla oli tehty tuo napojen kääntö ja siina oli joku ihme vempain jolla renkaan kulmat oli saatu oikeiksi osaisko joku selittää tarkemmin miten toimii tuo homma
Lähetetty: Ma Helmi 28, 2005 7:15 pm
Kirjoittaja JF
Napaa täytyy kääntää akseliputken sisällä, koska auton korotuksessa muuttuvien kardaanin kulmien johdosta akseliputki kannattaa laittaa oikeaoppiseen asentoon, mutta tämä pilaa taas pyörien kääntymiskulmat ellei niitä korjaa irroittamalla napaa ja säätämällä kulmia kohdalleen.
Eli kun akselin ja rungon väli kasvaa, täytyy niin kardaanin- kuin renkaidenkin kääntymiskulmia säätää jotta vetoakselit ja ohjaustuntuma säilyisivät (tai eivät ainakaan kärsisi).
Seuraava askel onkin kysyä "mitä ovat Ackermannin kulmat?"
Lähetetty: Ti Huhti 05, 2005 1:24 pm
Kirjoittaja Vieras
mitä nuo Ackermannin kulmat sitte oikeen on
Lähetetty: Ti Huhti 05, 2005 2:22 pm
Kirjoittaja mikjus
Joo sehän on LaaLaan anglefinder se vempain (joka nuorisojaosto on jo hävittänyt). Siis itseasiassa vaan mittari jolla näkee missä kulmassa joku pinta on. Saman asian voi tehdä vaikka vatupassilla jossa on pyöriteltävä astelevy. Toi kyseinen vempain oli vaan helppokäyttöinen ja tarkka.
Lähetetty: Pe Touko 27, 2005 9:08 pm
Kirjoittaja Heikki L
rentsi kirjoitti:suosittelen.itse sain perjantaina valmiiksi omasta hj akselin vaihdon jousien alapuolelle ja auto on hyvä ajaa maantiellä ja maasto oloihin tuli hyvin maavaraa.
Mitä etupäälle piti tehdä että soa toimi??
siis ohjaus sydeemeille?
JA kauan vaihdossa meni?
itelläkin haaveissa soa kun jouset on melkeen suorat mutta muuten ehjät.