Sivu 1/1

ruostesuojaus

Lähetetty: To Marras 24, 2005 8:05 pm
Kirjoittaja Vieras
Kysyisin teidän(kin) mielipidettänne, arvoisat slcklaiset eräässä asiassa. Nimittäin ruostesuojauksesta. Kyseessä hj 61n alusta ja kotelot. Kun toiset sanoo ettei missään herran nimessä pidä mennä alustamassaa vanhaan autoon laittamaan, ettei ruostu lisää. Korkeintaan öljyä ehkä voisi laittaa. Toiset asiantuntevat tahot sanoo päinvastaista. K.o. hojotin ei ole mätä mistään kohti, mutta tietysti yli rippikouluikäisessä ajoneuvossa pientä pintaruostetta runkopalkin väriläiskänä on.

Lähetetty: To Marras 24, 2005 11:17 pm
Kirjoittaja Kapa ja HJ-60
itselläni on kokemusta että se ruostuu lisää jos ei saa hiekkapuhallettua täysin puhtaaksi ensin, sitten kunnon pohjamaali ja massa päälle niin pysyy mutta moinen homma ei ole ehkä ihan järkevää jos ei saa putsattua koko runkoa samalla kertaa :P :D :D

Lähetetty: Pe Marras 25, 2005 3:20 pm
Kirjoittaja Donut
Pelkkä pohjamaali ja massa on huono vaihtoehto. Useimmat pohjamaalit nimittäin päästävät kosteuden läpi.

Hiekkapuhalla suojattava kohde puhtaaksi ja epoksimaali päälle. Esimerkiksi Tikkurilan valamistama Inerta käy oikein mainiosti. Inertan päälle voit laittaa sitten massan, mutta sitä ei tarvitse kuin äänen eristeeksi.

Lähetetty: Pe Marras 25, 2005 7:32 pm
Kirjoittaja Vieras

Lähetetty: Ma Marras 28, 2005 12:07 am
Kirjoittaja Kapa ja HJ-60
Tarkoitin kunnon pohjamaalilla juuri epoksi maalia teollisuus pohjamaalit eivät päästä vettä läpi koska teräsrakenteetkin kestävät vuosikaudet pelkässä pohjamaalissa säiden armoilla mutta asia kuitenkin lienee tullut selväksi että kunnon epoksia alle ja sitten massaa