Sivu 1/1

Rj:n tyhjäkäynti temppuilee

Lähetetty: Pe Joulu 19, 2014 9:48 am
Kirjoittaja petsupaa
Tsau. Reilut 300tkm ajettu 2,4l bensa Rj. Vika on seuraavanlainen tyhjäkäynti häviää ja kierrokset tippuvat, seuraavana päivänä saattaa taas pelittää. Ilmeni ilman varoitusta, sähköt tsekattu, johdot ja tulpat, bensaputsari vaihdettu. Vika on polttoaineen syötössä, mutta missä? Onko siellä jotain magn.venttiiliä esim. joka vois ajoittain jumittaa? Kiitos etukäteen.

Lähetetty: Pe Joulu 19, 2014 12:19 pm
Kirjoittaja petsupaa
Itse itselleni vastaten: tyhjäkäyntipiirissä on magneettiventtiili, jonka liitin oli hapettunut. Kaveri räpläsi johtoja, bensansyöttö katkesi veitsellä leikaten. Puhdistus ja liitin paikoilleen, vaiva katosi! :D Mukavaa Joulua!

Lähetetty: La Joulu 20, 2014 2:06 pm
Kirjoittaja jpesala
Moi, en kerenny vastaamaan, kun jo itse vian löysit. Se magneettiventtiili tosiaan ei vaikuta kuin tyhjäkäyntiin. Itselläni se venttiili takerteli ja ilm. siitä johtuen kesäkuumalla oli havaittavissa huomattavaa jälkikäyntiä.
t.jp