Sivu 1/1
Hj 60 vääntää ohjausta !
Lähetetty: Su Joulu 14, 2014 11:01 pm
Kirjoittaja ruiseri
Hj 60 vm 90 vääntää kaasuttaessa tiellepäin ja vastaavasti moottorijarruttaessa luiskaan ! Varsinkin jarrullisella kärryllä vaikutus on suurempi !! Katselin henkselit ,tiukalla olivat eikä ollut liikkumajälkiä ! Sekä tutkin myös jouset ,jousenkorvakot ja jousenkumit !Käytin katsastuksessa ja sanoin katsastusmiehelle asiasta ! Se rynkytti suuntaan ja toiseen ,jotta arvelin ,että purkautuu koko läjä ! Eikä löytänyt mitään !! Onko muilla tämmöisiä kokemuksia ?? Mikä voi olla vikana ?? Vai onko tämmösen ominaisuus ??
Lähetetty: Ma Joulu 15, 2014 2:23 pm
Kirjoittaja Antsa
Tekeekö nelikolla vai takapotkulla?
Veikkaus olisi ehkä takajousien norran etu silmukka poikki tms. Tai keskinaula.
Lähetetty: Ti Joulu 16, 2014 8:50 am
Kirjoittaja Mikko
Antsalla tuossa todennäköisimmät syyt. Katso myös U-pulttien tiukkuus. Itsellä ollut toistaiseksi aina vastaavan ilmiön syy takajousien kiinteän pään puslissa, vaikka olisivat olleet terveen näköiset. Helpottaa vian hakua jos nostat autoa puskurista / rungosta, niin että renkaat vielä koskevat maahan. Ei paina auto väljiä pois. Lotto vetämään ja arvaan: vasemman takajousen etupusla.
Lähetetty: Ti Joulu 16, 2014 11:35 pm
Kirjoittaja ruiseri
Pitääpä tutkia ne puslat ! Katsoin kyllä vielä kerran ne jousen päät ja henkselit ! Mutta ei kyllä niissä mitään ollut ! Nyt muutaman päivän ajellut ilman painavaa peräkärryä (3500 kg ) ei kyllä juurikaan huomaa ! Tulee epäilys olisko se sitten kuitenkin löysä jousen hela ! Ei ole nekään olleet alla kuin puoli vuotta !!
Lähetetty: Ke Joulu 17, 2014 3:34 pm
Kirjoittaja Antsa
Onkos siellä vielä ne 8mm lukituspultit paikoillaan?
Muita kauhuskenaarioita on poikki menemäisillään oleva takarunko,yms jutut.
Lähetetty: Ke Joulu 17, 2014 8:13 pm
Kirjoittaja ruiseri
Epäilen sitä " Kauhuskenaariota "" Kun auto on katsastettu viikko sitten !! Ja vielä valittelin katsastus miehelle asiasta ja se rynkytti koko rahan edestä sillä välyksien etsintä laitoksella !!