Sivu 1/1

Virta-avain/ongelma HJ60 vm. 1983

Lähetetty: Ma Joulu 02, 2013 5:27 pm
Kirjoittaja maraani
Harmillisesti ovat mukulat kiitelleet peltoajoneuvostaan...ajoivat viime talvena yhden pihacruiserin moottorin kuumaksi, kun "eivät huomanneet". "No anteeex" - oli kommentti, kun vähän ääntäni korotin, sentään ammattikoulu- (maatalous) ja rippikouluikäisistä on kyse! Mutta kun ei tunnu olevan mitään väliä. Stna!

Ei siinä mitään, luultavasti ei oo vahinkoa tullut (toivottavasti) - remmi oli saatu pois paikoiltaan jotenkin! Mutta se pahin homma - hinasivat HJ:n traktorilla kotipihalle, mutta avaimia ei ookaan sen jälkeen kukaan nähnyt! Prkl!

On aika paha siirtää, kun ohjaus ei toimi, käyntiin tuon nyt varmaan saisikin. Mikä tuohon avaimettomuuteen olisi paras konsti noin niin kuin käynnistyksen ja ohjauksen suhteen, ovien lukot ei toimi muutenkaan.

Lähetetty: Ma Joulu 02, 2013 6:05 pm
Kirjoittaja vartiainen
Ootko koittanut muita vanhoja cruiserin avaimia virtalukkoon? Jos sen lukon saa edes acc-asentoon niin lukkosylinterin saa ulos. Virtalukon ja rattilukon saattaa saada porattua irti rattipylvään muovien alta jos niihin murtopultteihin pääsee käsiksi. Rattilukon saattaa myös saada väännettyä hajalle kahden miehen voimin. Tai jopa yhden.

Lähetetty: La Joulu 07, 2013 1:03 pm
Kirjoittaja timop
Ne murtopultit lähtee suhteellisen kevyesti terävällä tuurnalla kuvun laitamilta vastakarvaan naputtelemalla. Jopa harmillisen helposti minun mielestä. Hilti teräsnaula on oikein hyvä tähän hommaan. En kylläkään muista pääseekö niitä naputtelemaan rattipylväs paikallaan.