Sivu 1/1

HJ 61 pari murhetta

Lähetetty: Su Huhti 28, 2013 3:01 pm
Kirjoittaja Hauhau Kukko
Polttoaine mittari ei nouse kun puoleen väliin vaikka tankkaa täyteen?
Kytkin ottaa aika ylhäältä kiinni mutta ei kuitenkaan luista?

Re: HJ 61 pari murhetta

Lähetetty: Su Huhti 28, 2013 3:38 pm
Kirjoittaja maraani
Hauhau Kukko kirjoitti:Polttoaine mittari ei nouse kun puoleen väliin vaikka tankkaa täyteen?
Kytkin ottaa aika ylhäältä kiinni mutta ei kuitenkaan luista?
Mulla nousee mittari yläasentoon, kun tankkaa täyteen, mutta laskee aika pian...enintään kuitenkin 50 litraa olen tankannut, kai se tankki isompi on? Tai jos on luntussa, ei kyl siltä näyttänyt...

Lähetetty: Su Huhti 28, 2013 5:31 pm
Kirjoittaja vartiainen
Tankki on 90 litraa.

Re: HJ 61 pari murhetta

Lähetetty: Ma Huhti 29, 2013 7:59 am
Kirjoittaja Hessu
Hauhau Kukko kirjoitti:Polttoaine mittari ei nouse kun puoleen väliin vaikka tankkaa täyteen?
Kytkin ottaa aika ylhäältä kiinni mutta ei kuitenkaan luista?
Polttoainemittareista löytyy varmaan useampikin topikki searchilla, mutta kato onko tankin anturin piuhat kunnossa ja jos on, niin nosta koho pois, heiluttele eri asentoihin sitä ja kato muuttuuko mittarissa tiedot oikein. Kohon mekanismi voi olla ryytynyt, hapettunut tms.

Meinasitko, että kytkimessä riittää nyt ihan pieni jalan liike ja haluisit että liikerataa olisi paljon pidempi vai ymmärsinkö ongelman ihan väärin?

Lähetetty: Ma Huhti 29, 2013 7:07 pm
Kirjoittaja Hojomies
Tuppaa noiden hojojen tankinmittarit olla vähän kuluvia noin 500-800000km ajojen jälkeen :lol: Oo tyytyväinen vähään....meinaan että edes mittari hiukan heilahtaa :lol: Ei oo noissa mun kahdessa rytkässä
koskaan mittarit pelanneet,siellä ne mittarinneulat pohjassa lepäävät,joskus kyselin TOYOTAlta uutta anturia.... sanoivat hinnaksi 190 euroa.... toivottelin äijälle hyvät päivänjatkot,ja jatkoin trippimittarin käyttöä suuntaa antavana tankinmittarina :shock:
Tarvikkeena uutta anturia ei ymmärtääkseni saa... siis mun ymmärrykseni mukaan :roll: Mutta jos täyteen tankkaa,ja (renkaiden koosta riippuen) rippimittarin näyttäessä 300-400 km,käy uudestaan tankilla,niin ei pitäis jäädä tielle 8)

Lähetetty: Ti Huhti 30, 2013 10:50 am
Kirjoittaja SuurSyömäri
Joo. Mun yhdessä ex hoijakka 61 ajoneuvossa oli tankki ihan rusina ja ei mahtunut sisään kuin kuutisenkymmentä litraa dieseliä. Tiesin tankin tilavuuden olevan virallisesti 90 litraa. Tuli hauska episodi lauantaiyönä lähellä Ristijärveä vitostiellä kun yritti löytää dieseliä jostain.

Oltiin matkalla Helsingistä Kemijärvelle...

Enivei kotiin eli silloin helsinkin päähän päästyäni irroitin tankin ja tutkin tilanteen. Ns. korvausilmaletku tukossa ja kone imiessään dieseliä oli imenyt alipaineella tankin luttuun. Mittarikin valehteli. Kun dieseli loppui niin mittari näytti vielä melkein puolta tankkia.

Ja muutenkin... jos tankin korkkia irtiottaessa ilma viuhuu niin kaikki ei ole kunnossa...

Lähetetty: Ke Touko 01, 2013 10:52 am
Kirjoittaja Hojomies
Ei oo ihan yks tai kaks hoijakkaa,missä on porakoneetta apuna käyttäen annettu lisähappea tankille... Meinaan itelläkin ton 61:sen tankin korkki on edellisten omistajien jäljiltä aika reikäjuusto :lol: olis varmaan pari reikää vähemmänki riittänyt :shock:

Re: HJ 61 pari murhetta

Lähetetty: To Touko 09, 2013 8:29 am
Kirjoittaja Hauhau Kukko
Meinasitko, että kytkimessä riittää nyt ihan pieni jalan liike ja haluisit että liikerataa olisi paljon pidempi vai ymmärsinkö ongelman ihan väärin?[/quote]

juuri näin

Lähetetty: Ke Touko 29, 2013 2:07 pm
Kirjoittaja Hauhau Kukko
Sit vielä semmonen juttu kun tuo kaasupoljin ottaa niin pirun äreästi,et rupeaa hitaassa ajossa pomppimaan koko keksintö???

Lähetetty: Ke Touko 29, 2013 6:17 pm
Kirjoittaja Ylikessu
Hauhau Kukko kirjoitti:Sit vielä semmonen juttu kun tuo kaasupoljin ottaa niin pirun äreästi,et rupeaa hitaassa ajossa pomppimaan koko keksintö???
Kärsin samasta ongelmasta ja sielläpä oli toinen jousi poikki kaasuvivustossa. Uusia ei enää tojokaupasta saanut niin teetin paikallisella jousisepällä muutaman uuden ja ongelma korjaantui, paljon mukavampi ajella.