Kuva Kuva

Rj:n tyhjäkäynti temppuilee

Technical issues chat

Valvoja: Käyttäjä

petsupaa
Viestit: 35
Liittynyt: Ma Joulu 21, 2009 3:40 pm
Paikkakunta: Lpr

Rj:n tyhjäkäynti temppuilee

Viesti Kirjoittaja petsupaa »

Tsau. Reilut 300tkm ajettu 2,4l bensa Rj. Vika on seuraavanlainen tyhjäkäynti häviää ja kierrokset tippuvat, seuraavana päivänä saattaa taas pelittää. Ilmeni ilman varoitusta, sähköt tsekattu, johdot ja tulpat, bensaputsari vaihdettu. Vika on polttoaineen syötössä, mutta missä? Onko siellä jotain magn.venttiiliä esim. joka vois ajoittain jumittaa? Kiitos etukäteen.
petsupaa
Viestit: 35
Liittynyt: Ma Joulu 21, 2009 3:40 pm
Paikkakunta: Lpr

Viesti Kirjoittaja petsupaa »

Itse itselleni vastaten: tyhjäkäyntipiirissä on magneettiventtiili, jonka liitin oli hapettunut. Kaveri räpläsi johtoja, bensansyöttö katkesi veitsellä leikaten. Puhdistus ja liitin paikoilleen, vaiva katosi! :D Mukavaa Joulua!
Avatar
jpesala
Viestit: 384
Liittynyt: Ma Marras 29, 2004 11:11 am
Paikkakunta: lahti

Viesti Kirjoittaja jpesala »

Moi, en kerenny vastaamaan, kun jo itse vian löysit. Se magneettiventtiili tosiaan ei vaikuta kuin tyhjäkäyntiin. Itselläni se venttiili takerteli ja ilm. siitä johtuen kesäkuumalla oli havaittavissa huomattavaa jälkikäyntiä.
t.jp
BJ-42 Korpivaaran turbottama
ex BJ-40 räpeltämätön 1+2 paku
ex RJ-70 "uus koppanen" käyttöentisöity
ex VZJ-90 löytö.de
ex 2x RJ-70
ex LJ-70 paku
ex 2x BJ-40 paku
ex LJ-70
ex Taro 4x4
ex 2x Hilux 4x4
ex 5x Unimog
SLCK jäsen #36
Vastaa Viestiin