Kuva Kuva

RJ 70 toyotan oma vinssi?

Technical issues chat

Valvoja: Käyttäjä

Häxy
Viestit: 12
Liittynyt: Ti Tammi 22, 2008 6:30 am
Paikkakunta: oulu

RJ 70 toyotan oma vinssi?

Viesti Kirjoittaja Häxy »

RJ:hin tekisi mieli tunkea tojon mekaaninen vinssi,tuoreessa hankinnassa on ulosoton keppi lattiassa,joten lienee voimaa saa uloskin. Kysymys kuuluukin: Onko kaikki tojon vinssit samanlaisia/yhtä hyvin sopivia? löytyykö RJ:hin sopivaa (vinssi) kardaania käytettynä,vai pitääkö teettää? Mitä pitää tarkkailla käytetystä virvelistä,kun on ostamassa?..... :roll: ...Ettei menisi liian helpoksi,niin jos joku osaisi vielä vihjata RJ/LJ:hin sopivista suojankaari levikkeistä,mistä saa,minkälaisia,jne?.....kiitollisuuteni malja on kattavasta vastauksesta ylitse vuotava...... :lol:
hj60
Viestit: 1405
Liittynyt: To Marras 25, 2004 8:42 am
Paikkakunta: Roi

Viesti Kirjoittaja hj60 »

Osa vinsseistä on ykssuuntaselle ulosotolle, ja pyörii eripäin ku kakssuuntaselle tarkotetut. Jos on kakssuuntanen ulosotto, niin ei ole väliä kumpi vinssi, pitä vaan kepin merkinnät ehkä vaihtaa. Jos on ykssuuntanen, niin sillon voi muokata vähän rullakitaa ja kelata vaijerin alakautta, jos on väärinpäin pyörivä vinssi.

Kardaani kannattaa varmaan askarrella, voi olla hankala/mahdoton löytää. Vinssin pään ristikko ois hyvä olla vinssin mukana.

Kaariin Korja-Kumin levikenauhaa.

Haku on kans kova juttu.;)
SLCK # 183
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.
Avatar
JES
Viestit: 130
Liittynyt: To Joulu 29, 2005 6:40 pm
Paikkakunta: Sipoo

Viesti Kirjoittaja JES »

Kaksisuuntaiseen ulosottoon tehty vinssi kelaa sisäänpäin (rummun yläkautta)kun akseli pyörii vinssin takaa päin katsottuna myötäpäivään. Yksisuuntaiseen ulosottoon tehty vinssi kelaa siisäänpäin (rummun yläkautta) kun kardaani pyörii vinssin takaa päin katsottuna vastapäivään. Kaksisuuntaiseen ulosottoon tehtyjä vinssejä on sekä läpivetäviä että ei-läpivetäviä.

Vinssin rummussa ja sokallisessa akselissa ei pitäisi olla kovin paljon väljää. Vinssin öljyt voi tarkastaa, niissä ei pitäisi olla messinki/pronssi hileitä, ne on todennäköisesti merkki kuluneesta hammaspyörästä. Matopyörä on teräksinen ja kuluttaa hammaspyörää jos kosketus on väärä. Kannattaa myös katsoa et vinssin korvakkeet ja runko on ehjä.
SLCK #364
HDJ100 2006
HJ-61 1989 ex
Vastaa Viestiin