Sivu 1/1

M: BJ75 Pa 4 litran turpokonneella -89

Lähetetty: To Heinä 31, 2008 3:25 pm
Kirjoittaja SuurSyömäri
Juu

Tuli tuossa muutamia hankintoja mieleen ja kokeilenpa laittaa tarjolle ton "PoroAmbulanzzi" Rojektion.

Lommoja on ja vähän ruostettakin. Mutta joka osaa peltiä ja maaliruiskua jonkin verran käsitellä ei varmaan pidä rojektia yhtään kummoisena. siis jos haluaa hinkuttaa siitä ns. hianon.

Muutoskatsastettu on.

- 12ht moottori eli HJ61:sen turbodiisseli 100kw
- 1+2 paikkaiseksi pakettiautoksi
- korikorotus 50 mm.

Muita ominaisuuksia.

- Lukkoakselit 100%
- Uusi tuulilasi paketissa
- Kattoluukku
- Tilaa aivan merkillisesti. Kattokorotus. Pitkäkin ukko mahtuu makaamaan suorana peräloossiin.
- Lorisee öljyä lätäkön aina kun sammuttaa. Vuotaa jostain kiisselipumpun takaa. Ei vakava vika kun täytyy lisätä aina tuoretta öljyä. siitä kone tykkää.
- Timmit lootat ja perätkään ei falskaa mahdottomasti.
- uusi Raidetanko
- uudet jarrupalat ja levyt.
- Ei Vinssiä
- Karjapuskuriviritelmä vetopisteineen. Ja sähkövinssin paikka tehty siihen keskelle. Vinssipedin saa tarvittaessa mukkaan.
- Iston tekemä pohjapanssari vaihteistolle.
- Jouset ovat HYVÄSSÄ ryhdissä. Ei linttoja. Uudehkot nesteiskarit.

KATSASTETTU!

Jepjajoo..... nii renkaat on BFG mudterrainit 33/10,5/15 romivanteilla
Kulkee lujaa ja vetää aivan mielettömästi kuormaa.

Tästä Suomen Suurin Tojota maasturi jokapäiväiseen liikenteeseen tai koristeeksi etupihalle. Auton historia on tiedossa. Lyhyen kaavan mukaan näin:

Ostettu uutena Hongisto nostinliikkeeseen ja toiminut huoltoautona venäjälle tehtyihin nostin keikkoihin. Rullattu melkein uutena johki venäläiseen jokeen kyljelleen ja melekeen vakuutusyhtiö lunasti sen. Mutta eipä niin tehnytkään. Peltejä vaihdettiin ja tehtiin jotain muuta pienempää.... ja taas liikkui... Kulkine on pysynyt Oulun talousalueella tähän päivään asti.

Tällä ultimate mörssärillä kiskaistiin Toukokesäkuun taitteessa 2008 pohjoissuomenpään avaus HardCore Offisafareille.

Enivei muita hankintoja olisi mielessä....

Soitella voi sunnuntaihin asti ja sitten viikko ollaan palmun alla kyproksella jolloin voi tavoitella maililla.... Tuskin tietenkään tämä helmi näin nopeasti katoaa mutta kiireisimmät ostaa sen heti pois.

Vaihdossa voi tarjota esim ultimate tehokasta tietokonetsettiä. Mutta moottorisoituja kapistuksia ei tarvi. Tai no...Ehkä perämoottori 4 tahtinen ja uudehko pieni 2-4 hp.
Toki ne perinteiset 38,5/15/15 Bokkerit kelpaa kans. ja ne Bedlockkivanteetkin.

Hinta 4600,-

P. 040-5643260


Jos ei mee niin hitsataan, hinkutetaan ja tehdään hiano. Ja sitten ei kehtaa myyä.

Lähetetty: Ti Elo 12, 2008 11:21 am
Kirjoittaja SuurSyömäri
Jep

Se öljyvuoto tarkoittaa tosiaan tiivisteen falskaamista. Ei esim. Mitään rikkoutuneita mekaanisia osia. Ja se tiiviste mikä falskaa on ilmeisesti öljynlauhduttimen.

Tarjouksia kuunnellaan åkso.

t:jari