Sivu 1/1

O: Akuutti tarve. Kytkimen "pushrod"

Lähetetty: Ke Elo 22, 2007 9:08 pm
Kirjoittaja jhellen
Liikennevaloihin jäätiin BJ-45:en kanssa :x Onneksi sattui toinen avulias BJ-45 omistaja saapumaan paikalle hinaamaan lähimmäiselle bussipysäkille (Kiitokset taas kermanvärisen Bertan omistajalle Turussa).

Olisko kellään tällaista (katso kuvat) osaa myytävänä edullisesti? Osa on luultavasti katkennut kahteen osaan. Varmistuu huomenna kun pääsen tarkemmin katsomaan. Liikennevaloissa kun en viitsinyt niin tarkkaan katsoa. :oops:

Korjausoppaasta kopioituja kuvia täällä.
http://picasaweb.google.com/jukka.hellen/Kytkinvika

Varaosa löytyi Clas Ohlsonilta

Lähetetty: Pe Elo 24, 2007 5:11 pm
Kirjoittaja jhellen
Ostin pussillisen "kannattomia ruuveja M8 x 60" ja viilasin yhdestä tähän sopivan korvikkeen. Toimii nyt paremmin kuin ennen joten ihan hyvä että tapahtui nyt eikä talvella.

Koska en viitsinyt käyttää metallintyöstökoneita täällä kerrostalon pihalla Turussa niin oli pakko ostaa jotain mikä oli melkein valmis varaosa.

Kuvia täällä jos kiinnostaa :wink:
http://picasaweb.google.com/jukka.hellen/Kytkinvika

Lähetetty: La Elo 25, 2007 7:49 am
Kirjoittaja hj60
hyvä korjauskikka, pellepelottomuus kunniaan. Tän vois laittaa jonnekki kikkalistalle.

Kiilaankkuri olisi varmaan parempi

Lähetetty: La Elo 25, 2007 2:37 pm
Kirjoittaja jhellen
Olisin ehkä ottanut kiilaankkurin mielummin tähän tarkoitukseen jos silloin olisi löytynyt sopivaa kokoa. Siinähän on mutteri valmiina sekä pyöreä pää ja varmaan kovempaa materiaalia. Voi olla että vielä korvaan tämän nykyisen virityksen kiilaankkurilla.