Siellä myyntiautojen rivistössä oli muiden esittelyautojen joukossa Toyotan uutuusmalli, joka kantaa nimeä Urban Cruiser.
Olemukseltaan jotensakin persoonallisen ja sympaattisen oloinen, monien kilpailijoidensa joukossa - ja nämä on valmistettu Japanissa, toisin kun monet muut nykyisin.
Auto pohjautuu käsittääkseni Toyota Yariksen pohjalevyyn, ja siitä on saatavilla myös nelivetomalli, jossa moottorina on 1,4 litrainen D-4D dieselmoottori. (90 hp.)
Nelivetotekniikka on sama mitä käytetään Toyota Rav4'ssä, eli tässä on luotettu entuudestaan hyväksihavaittuihin ratkaisuihin.
Kyseinen nelivetomalli on ilmeisesti tulossa jälleenmyyjille vasta toukokuussa nähtäväksi ja koeajettavaksi.
Täytyy käydä tuolloin tutustumassa dieselkoneisen nelivedon ominaisuuksiin, tuota 1,4 D-4D konettahan on ollut paljon mm. corollan/yariksen voimanlähteenä josta olen kuullut paljon kehuja.
Tässä vielä linkki iltalehden juttuun autosta:
www.iltalehti.fi/autot/200904179392973_at.shtml
Ja onhan se aito Toyota, vaikkakaan ei perinteinen "Cruiser"...
