Sivu 1/1

Mitkä renkaat kuvassa????

Lähetetty: La Joulu 01, 2007 6:45 pm
Kirjoittaja Tuppu
Tälläsiä kumeja ettin ennen kuin ostin noi 35" MT ärrät...
kuva teksti alkuperäisessä lähteessä (http://forum.ih8mud.com/showthread.php?t=31716&page=4)
väitti et ne olis "9R16 Michelin XCLs" pitääkö paikkansa ja mistä noita saa??? olis mukavan kokoset ja sais orginaalille vanteelle :shock:

Kuva

Lähetetty: La Joulu 01, 2007 7:11 pm
Kirjoittaja JF
Taitavat kyllä ole XCL:t, mutta nuo näyttävät myös pitkälti samoilta kuin Michelinin XL-renkaat, jotka on tehty kevyeeseen maastokuorma-autokäyttöön. Ts. kantavuutta on, ja kyljet ovat "tuhdit" (eli eivät kauheasti jousta pienten autojen alla).

Niitä pitäisi saada "hemmetin halvalla" NATO-ylijäämävarastoista (mm. Hollannista), joskus pari-kolme vuotta sitten yritin selvitellä, mutta eivät suostuneet lähettelemään ulkomaille. Jos sattuisi käymään paikan päällä voisi olla paremmat mahdollisuudet ottaa niitä kyytiin.

Kappas, löytyi sama pulju kuin silloinkin pienellä googlettelulla. Nyt kyllä väittävät lähettelevänsi ympäri Eurooppaa. Täältä:

http://www.aircrafttyres.com/

Vielä parempi yleiskuvio olisi ilmeisesti XZL. Tiedä sitten kuinka hyvä tuo pinnattu 9.00R16 on. Ainakin raskaahko, kun pelkkä kumi painaa 40 kg. Varsin kalliita 210 euron hintaisina. Muistaakseni silloin joskus kun selvittelin, oli hintaa muutama kymppi. Näköjään ovat heränneet "vastaamaan kysyntään".

Lähetetty: Su Joulu 02, 2007 12:59 pm
Kirjoittaja Tuppu
Olis täytyny tänne esittää toikin kysymys eikä rengasliikkeille!!! No on renkaalla painoa, tuohon kun vielä lisää lukkovanteen niin täytyy olla nummisto ja suonenvirta apparina jos rengas räjähtää :mrgreen: