Sivu 1/1

hj 61 vm 87

Lähetetty: Ma Joulu 26, 2005 12:50 pm
Kirjoittaja wili
:D Ei vissii kannata kauaa ostoa pähkäillä kun olisi tarjolla noin 1000e kieppeillä hj61 vm 87 td.ajettu 250tkm ihan siisti kuntonen???

Kai siinä rahoille vastinetta kun semmosen norsun hommaa??

Lähetetty: Ma Joulu 26, 2005 1:48 pm
Kirjoittaja PikkuF
Mikäli et itse osta niin aivan varmasti joku muu!!!
Lievästi alihintainen yksilö......

87 hj 61

Lähetetty: Ma Joulu 26, 2005 2:46 pm
Kirjoittaja wili
Okay kiitoxia vastauksesta. Ei mene juu rahat hukkaa.Onkohan sen arvo joku 4000-5000e realistinen.Pitänee liittyä kerhoon jos sen saa kohta.Onko auto tehty 87 pienemmällä td koneella kun mun mielestä ei ollut 4.0 .Se kin yksilössä hyvä että ollut samalla omistajalla uudesta asti.Nyt kaveri haluu crv-hondan kun vaimo ei kehtaa siinä istua.

Re: 87 hj 61

Lähetetty: Ma Joulu 26, 2005 5:06 pm
Kirjoittaja tosimies
Kannattaisi vaihtaa mieluummin vaimoa kuin autoa?!

Re: 87 hj 61

Lähetetty: Ma Joulu 26, 2005 5:07 pm
Kirjoittaja tosimies
Kannattaisi vaihtaa mieluummin vaimoa kuin autoa?!

Lähetetty: Ma Joulu 26, 2005 8:09 pm
Kirjoittaja Cental73
tervetuloa kerhoon ja pidä vaimo mukana. Toi olisi järkiostos isolla pienellä j:llä!!!! noi fyffet saat osina siitä milloin hyvänsä. Mutta kukas järkimies cruiseria atomeiksi laittais. En minä ainakaan.

Re: 87 hj 61

Lähetetty: Ma Joulu 26, 2005 8:56 pm
Kirjoittaja Gravehill
wili kirjoitti:Onko auto tehty 87 pienemmällä td koneella kun mun mielestä ei ollut 4.0 .Se kin yksilössä hyvä että ollut samalla omistajalla uudesta asti.
Kyllä siellä 12-HT pitäis olla pellin alla, eihän se muuten HJ-61:nen olisikaan. :wink:

hj 61

Lähetetty: Ma Joulu 26, 2005 9:05 pm
Kirjoittaja wili
Mosa ainakin 130 hv tehoinen.
Onko tommonen kärry vielä ihan ok ajaa esim 130 kmh nopeuksia???

Alusta vakio juuri uusittu iskarit ja jouset..
Ollut vaan käyttö autona.

Lähetetty: Ma Joulu 26, 2005 9:25 pm
Kirjoittaja Nalle
Kyllä HoJolla 130Km/h voi päästellä.. Ei tosin taida olla sieltä NAUTINNOLLISIMMASTA päästä noilla nopeuksilla, mutta kyllä se sen kunnialla selvittää ja ihan takuulla saavuttaa.. Ajo-ominaisuudet riippuu tietysti karmean paljon jousista ja iskareista. Taaskaan en malta olla kehumatta mun HoJossa olevaa OMEn alustaa. Ero alkuperäiseen on todella uskomaton.

Vaan onneksi olkoon HoJon hankinnasta, mikäli sen olet jo saanut kotopihalle hilattua. Mulla omassa vm 87 HJ61:sessä noin 460Tkm mittarissa ja still going strong.

Tarvii vaan kesällä pistellä lihoiksi ja korjailla vikakohdat ja orastavat vauriot poies, kun ei tuolla enään HC -offikkareissuille varmaankaan tule lähdettyä toilailemaan. Just tosin tultiin jo perinteisiksi muodostuneilta Tapanin ajoilta. Väliin oli reitti niin ahdas, että vois melkein paikkamaalipullon kanssa kiertää auton. Senverran oli lumitaakka saanut puut nuokuksiin. Vaan on se hyvä, että on köyhä ja varaton ja joutuu ajaan "vain" vanhalla HoJolla. Vois nuo naarmut tuntua uudessa pellissä pikkusen pahemmilta.

Kiitos ja Anteeksi

Lähetetty: Ti Tammi 24, 2006 10:07 pm
Kirjoittaja Olli
Netistä löytämieni tietojen perusteella HJ 61:ssä on tehoa 135 heppaa ja vääntöä 315nm.

Kuinka helppo tuohon koneeseen on taikoa lisää tehoa ja mikä paikka ahdistaa ensimmäisenä ja mikä hajoaa ensimmäisenä.

Aihe kiinnostaisi kovasti joten kertokaa mikäli mitään tiedätte.

Lähetetty: Ke Tammi 25, 2006 11:39 am
Kirjoittaja markus
Ei ei ei.

HJ:lla ei saa ajaa kuin max 100km/h (takaveto), 80km/h (neliveto) ja 8km/h (akselilukko tai -lukot kytkettynä). Kattokaa vaikka ohjekirjasta - Toyo ei ole koskaan väärässä :D

Ei vaan. Ihan oikeasti, ajo-ominaisuudet on sellaiset, että 100km/h on vähintään riittävä. Toki riippuu renkaista, jousista sun muista, mutta jäykät akselit lehtijousin on kyllä jo lähtökohtaisesti sellainen, että 'on-road' on parempi ajaa rauhallisesti. Toki paljon kovempaakin pääsee, mutta äkkitilanteessa voi olla vitsit vähissä.

Ite ajoin BJ45lla jotain 80km/h, kun vasen eturengas räjähti kaarteessa oikealle. Tiellä pysy, vaan ei omalla kaistalla, onneksi ei tullut ketään vastaan. Joskus taannoin tuli myös HJ60:n takapenkillä istuttua, kun auto lähti kuskin hanskasta jäisellä tiellä, kahdeksasta kympistä perä edellä vastapuolen ojaan ja katon kautta ympäri. Oli muuten tasan viimeinen kerta, kun en viitsinyt laittaa turvavyötä (oli rinkka sylissä, seli seli). Kori kesti, mun pää kesti, eikä osunut puhelintolppaan.

Lähetetty: To Tammi 26, 2006 2:17 pm
Kirjoittaja cruiser61
Huh huh. Kyllä HJ:llä voi päästellä huoletta yli moottoritie rajoitusten.
150 km/h ei mikään ongelma ainakaan omassa HJ:ssa. Ja on ihan vakio alustalla ja tietenkin alustan pitää olla kunnossa ei huonoilla iskareilla ja löysillä jousilla varmaan parane edes 80 km/h ylittää :lol:

Lähetetty: To Tammi 26, 2006 7:06 pm
Kirjoittaja Olli
Kertokaa jotain tuosta tehon lisäämisestä.