Kuva Kuva

renkaiden katsastus

General chat

Valvoja: Käyttäjä

patevee
Viestit: 115
Liittynyt: Ti Joulu 13, 2005 1:36 pm
Paikkakunta: pälkäne

renkaiden katsastus

Viesti Kirjoittaja patevee »

rupiaa maalaispoikaa kohta ihan oikeesti vituttaan nämä katsastuskonttorit treen suunnalla.
bertassa on 33 12,5 15 gummit alla, ja piti katsastaa ne siihen. noh, soitin sarankulman konttorille ja tiedustelin asiaa.kertovat että korkeudesta menee kyllä mutta ei leveydestä millään perkeleellä.
soitin sitte hervannan konttorille, kertovat että leveydestä menee kyllä mutta ei korkeudesta millään perkeleellä. sitte aattelin että rohkee rotan syö ja eikun kangasalle soittamatta, dokumentit mukana (matille kiitos) juu ei, ei missään nimessä. siis mikä piru voi olla? tuntuu jotenkin aika mielivaltaselta touhulta. enkä varmaan ole ainoa jolle on käyny näin.? :evil: :evil: :shock:

#287
Avatar
vm
Viestit: 119
Liittynyt: La Huhti 22, 2006 6:19 pm
Paikkakunta: ylitornio

Viesti Kirjoittaja vm »

Jep jep, tuttua :D Tässä jokin aika laitoin 35x12.50 alle ja sitten katsastamaan, kahdella ensimmäisellä konttorilla tuumasivat ettei tuu mitään tuommoisilla renkailla. Liian korkea, liian leveä, ylikin tulee ja puskuritkin on nyt liian ylhäällä jne..

Sattumalta pyöräytin sitten muuallapäin ajellessa pienelle konttorille ja kaverisi kiersi autoa hetken ja tuumasi että 30 euroa maksaa tämä muutoskatsastus ja että tuo 77mm korinkorotus voidaan kanssa merkitä otteeseen jos haluat :shock: :shock:

Elikkä huomattavia eroja on eri konttoreiden välillä..
Avatar
AnttiH
Viestit: 120
Liittynyt: La Huhti 16, 2005 8:18 pm
Paikkakunta: Riihimäki

Viesti Kirjoittaja AnttiH »

Päätin, että ajelen ihan salaa ilman muutoskatsastusta, kun ei Riihimäellä suostunut laittamaan paperiin. Tietääkö kukaan n. 100km säteeltä riihimäeltä konttoria, missä nuo sais leimaan sitten, kun joskus joutais??
____________________________
#262 & HJ-60
mikaylikoski
Viestit: 96
Liittynyt: La Marras 26, 2005 8:13 pm
Paikkakunta: siikainen

moi

Viesti Kirjoittaja mikaylikoski »

moi
kolmannessa katsastuskonttorissakin porissa vasta luonnasi huoltoautoksi katsastaminenkin ,, ihmeellistä touhua..
harrastuksiin kuuluu toyo lj70 turbo
Avatar
r2ree
Viestit: 1419
Liittynyt: Ma Maalis 14, 2005 1:45 pm
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja r2ree »

Pelottaa vaan, että jos joku nostaa metakan katastajien eri käytännöistä, niin joku taho puuttu asiaan. Ja silloin mennään yleensä huonoimman mukaan.. :shock: :shock: :shock:
SLCK # 229
- MMC -
- It's hard to be green - Kermit The Frog -

- Vanhat Land Cruiserit eivät kuole. Niistä tulee vaan entistä häijympiä -
Vastaa Viestiin